Genel

Ms Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Ms Hastalığı Nedir

Ms Hastalığı Nedir ? Multiple skleroz çağımızın en sık rastlanan hastalıklarından biri haline geldi maalesef. Halk arasında Ms diye bilinen bu hastalık kaslarda güçsüzlük, görme ve duyma yetisinde anomali ve dengesizliğe sebebiyet vererek kendini göstermekte. Multiple skleroz her iki cinsiyette de görülmektedir. Fakat erkeklerde görülme sıklığı, kadınlara göre iki kat daha fazladır. Genelde 20-40 yaş arasında bulunan yetişkin bireylerde görülen bu hastalık insan hayatını oldukça olumsuz yönde etkilemektedir. Ms hastalığının belli başlı birkaç belirtisi vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Ms Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

  • Kaslarda güçsüzlük
  • Konuşma bozukluğu
  • Görmede bozukluk
  • Denge Bozukluğu
  • Yutkunma Zorluğu
  • Kısmi felç
  • Anormal bir biçimde yorgunluk
  • İdrar kesesi ve bağırsak şikayetleri
  • Depresyon

Ms Hastalığı Nedir
Günlük hayatta yapılan sıradan işleri bile yapamayacak konuma getiren ms hastalığı çeşitli yöntemler ile tedavi edilmeye çalışılmaktadır.

Belirtilere Dikkat Edilmeli

Ms aslında çok sinsi bir hastalıktır. Bu yüzden kaslarda oluşan aşırı güçsüzlük, konuşma bozukluğu, hareket aksaklığı gibi belirtilere raslandığında derhal en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde hasta ms hastalığı yüzünden günlük hayatta oldukça zorluklar çekebilir. Nörolojik bir hastalık olan ms, çağımızın getirdiği bilgi ve teknoloji sayesinde çeşitli yöntemler ile tedavi edilmesi mümkündür. Ayrıca Ms hastalığının bir diğer belirtisi ise erkeklerde meydana gelebicek olan iktidarsızlık problemi. Bu tip belirtiler gözlemlendiği taktirde uzman bir doktora müracaat edilmesi gereklidir.

Ms Hastalığından Korunmak Aslında Basit

Sinsi ve bir o kadar hayati önem taşıyan ms hastalığından korunmak oldukça basittir. Bunlardan bazıları şunlardır: Sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenmek, düzenli bir biçimde spor yapmak ve yaz aylarındaki sıcaklardan kaçınmak vb. Ayrıca stresten uzak durmak da oldukça önemlidir. Stresli bir hayata sahip olan kişiler, stressiz bir hayat süren kişilere göre ms hastalığına yakalanma riski daha yüksektir. Bunun yanı sıra ağır fiziksel kuvvet gerektirecek işlerde çalışan kişiler de Ms hastalığına yakalanma riski taşıyanlardandır.

Beyin ve omurilik ile ilgili olan bu hastalık kısa bir süre içerisinde tespit edilip en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Ms hastalığı erken teşhis yapıldığı taktirde tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Genelde erkeklerin yakalandığı ve hayati önem taşıyan bu hastalıktan korunmak mümkündür.

Benzer konuda makalelerimiz için Sağlık Kategorimizi İnceleyebilirsiniz

Yazar Hakkında

Füsun

1973 Avanos Doğumlu, 3 kardeş, İlk ve Orta öğrenimini Ankara'da Namık Kemal Ortaokulunda tamamladı. Ayrancı Ticaret Lisesi Mezunu. 2000-2009 yılları arasında İnş. Malz. ve İzolasyon uygulama sektöründe faaliyet gösteren bir aile şirketi kurdu ve çeşitli işlerde başarılara imza attı. 2007 yılında evlendi ve 2 kız çocuk annesi. 2013 den sonra İzmir'de ikamet etmekte. Bir süredir makale yazarlığı yapmakta

Yorum bırakın