Hayvanlar Alemi

2018 Sazan Avı Sezonu Ne Zaman Açılıyor

2017 Sazan avı sezonu ne zaman açılıyor
2017 Sazan avı sezonu ne zaman açılıyor

Kış aylarında olduğumuz bu günlerde bir çok balık avcısı özellikle sazan avına gönül vermiş hobidaşlar 2018 Sazan Avı Sezonu Ne Zaman Açılıyor demeye başladığını duyar gibiyim. Tatlı su balık avı sezonu bölgelere göre değişmektedir. Kimi bölgelerde daha erken açılırken bazı bölgelerde de daha geç açılmaktadır. Bunun sebebi ise hava sıcaklarına bağlı olmaktadır bunun açıklamasını aşağıda tam olarak size anlatmaya çalışacağım.

2018 Sazan avı açılış Tarihi

Yukarıda bahsettiğim gibi sıcak bölgelerde daha erken açılırken soğuk bölgelerde daha geç açılmaktadır. Balık havyar dönemini atabilmesi için havaların iyice sıcak olması gerekmektedir. İç anadolu bölgesinin çoğu yerinde 15 haziranda açılan balık avı sezonu diğer bölgelerde 15 temmuz ile 15 ağustos aylarına kadar gitmektedir. Fakat keşke iç anadolu bölgesinde de 15 temmuz civarı açılsaydı.

Sponsorlu Bağlantılar

Yukarıda keşke 15 temmuz civarında açılsın dediğime kızan yada ”kardeşim 15 haziranı iple çekiyoruz, 15 temmuz ne demek” diyen bir çok kişi olacaktır. Bizler yıllardır balığa gideriz. İnanın 15 haziran ayında balık hala havyarlı oluyor. Yazıktır günahtır. Geleceğiniz için, çocuklarınız için güzel bir hobi bırakmak istiyorsanız havyarlı balıkları ve limit altı balıkları tutmayınız.

Sazan Avı En Çok Hangi Ay Verimli Olur

Hemen hemen her bölgede geçerlidir bu söyleyeceklerim. Lütfen bu kısmı dikkatlice okuyun.

Sponsorlu Bağlantılar

Sazan avında yıllarca en verim aldığımız ve trofe diye adlandırdığımız balıkları bizler hep havaların yaz aylarından kışa yönlenmesi ile birlikte tuttuk. Yani Eylül ayında başlar ekim ayına kadar bu süreç devam eder. Kasım ayında bizler hiç bir zaman balık avına gitmedik. Biraz teferruat istiyor. Açıkcası birazda keyfimize düşkünüz, soğuk havayı fazla sevmiyoruz.

Büyük Sazan Hangi Yemle Tutulur

Balığa giderken herkesin içinden geçen bir fısıltıdır bu. ”En büyük balığı ben tutucam” Çoğu zaman hayallerde kalsada, aslında büyük sazan tutmak biraz sabır biraz tecrübe ister. Nihayetinde kolaydır. Tabi bu söylediklerimi aşarsanız vede yaparsanız.

Sazan balığı avı için en önemli unsur yemlemedir. Bazılarını görüyorum poşet poşet kuru mısırla yemleme yapıyor. Dur abicim ne yapıyorsun demeye kalmadan, bütün poşeti deviriyor suyun içine.

Unutmamanız gereken bir husus: Asla ve asla kuru yem ile yemleme yapmayınız. Kuru yemler balıkta tokluk hissi yaratacağından ve sindirilmesi zor olacağından dolayı yeme bakmayacaktır. Haliyle avınız verimsiz gececektir.

Sponsorlu Bağlantılar

En güzel yemleme şekli kepek ile haşlanmış mısırı top haline getirerek kurutunuz ve yemleme yapacağınız alana atınız.

Kuru mısır yada boncuk kullanıyorsanız yemleme yaptığınız yere yakın atınız. Balık aynı yerde durmaz, yemleme yapılan alanın etrafında dolaşır. Oltadaki yemleriniz dikkat çekici olsun, balığın geçiş noktasında ona hitap edebilsin. İmkanınız var ise fosforlu renkte yemler kullanınız. Bunlara örnek verecek olursak farklı renklerde yapay mısırlar bulunmaktadır. Bu tür yemlerden kullanabilirsiniz. Dilerseniz boili tarzı yemlerde kullanabilirsiniz fakat bunun için boili nasıl yapılır ve boili takımı nasıl olur bunları bilmeniz gerekmektedir.

Tüm avdaşlara RASTGELE…

Sponsorlu Bağlantılar

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın