Tatil

Amasra Harika Bir Kaçamak


Amasra Harika Bir Kaçamak

Amasra, Bartın ilinin tarihi ve doğal güzelliği ile ön plana çıkan, mavili yeşilli kendinizi peri masallarında hissedeceğiniz  huzur dolu güzellikte sevimli ilçesidir.

Sponsorlu Bağlantılar
Amasra Harika Bir Kaçamak

Amasra Harika Bir Kaçamak

Denize doğru dik uzanmış  burun, burnun iki yanında liman görevi gören iki koy ve de ana karaya bağlı bağımsız adalara sahip olan Amasra, 3000 yıllık tarihe sahip, hem çekicilik ve balıkçılığa dayanan ekonomisi hem de kendini çevreleyen orman alanlarına bünyesinde bulunduran bir yerleşim yeridir. Amasra halen farklı balık lokantaları, otelleri ve butik pansiyonları ile çekici bir turizm bölgesidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Amasra Harika Bir Kaçamak

Amasra’da Yapılması Gereken 10 Aktivite

Sponsorlu Bağlantılar
  1. Amasra Kalesi UNESCO Geçici Dünya Mirasi Listesi içinde bulunan Amasra Kalesi Bizans İmparatorluğu döneminde yapılmıştır. Cenevizler ve Osmanlı imparatorlukları döneminde Amasra Kalesi tadilat görmüş ve bazı bölümleri yenilenmiştir.
  2. Amasra Müzesi 1884 yılında Deniz lisesi olarak inşa edilen bina, 1976 yılında Amasra Müzesi olarak Kültür Bakanlığına devredilmiştir. Müze’de Arkeolojik ve etnografik bölümler bulunur.
  3. Tarihi Çekiciler Çarşısı Yüzyıllardır süren ağaç oymacılığı sanatı Amasra’nın Tarihi Çekiciler Çarşısı’nda devam ediyor. Sanatkarlar  tekne ve gemilere ahşap parça yaparak başlayan sanat işlerini güncel işler yaparak sürdürmekedir.
  4. Ağlayan Ağaç Tavşan Adası Manzarası Boztepe Adası’nın doğusunda bulunan Ağlayan Ağaç denizden aldığı nemi yapısında toplayan bir selvi ağacıdır. Ağlayan Ağaç biriktirdiği nemi bahar aylarında yağmur damlası yer yüzüne bırakır.
  5. Fatih Camisi Halen tüm ihtişamı  ile ayakta duran yapı Narthex (İlk Cemaat) bölümü ve Ambon (Apsis) çıkıntısı sonradan mekâna ilave edilmiştir.
  6. Çakraz Tatil Köyü ve Plajı Eşsiz güzellikteki sahili egzotik adalardaki kumsalların aratmaz, masmavi denizle birleşen Çakraz sahili bölgenin bakir bölgelerindendir. Çakraz kesinlikle görülmesi gereken yerler listesinde yer almakta haklıdır.
  7. Küçük Kilise Şaphel’e 23 farklı yoldan ulaşırssınız. Kemer Köprü bölgesinde Kale İçi mahallesindedir.
  8. Amasra Kalesinden ve Bakacaktan Amasra Manzarası Fatih Sultan Mehmet Lalasına seslenir “Lala lala Çeşhm-i Cihan Bu Mu Ola?” yani Dünyanın göz bebeği burası mıdır der. Amasra pandorası mükemmeldir.
  9. Falcı Ruhi Hoca Amasra’da Ücretsiz ilginç Bardak Falını bakan ve %100 bilen Ruhi Hoca‘ya uğramadan fala baktırmadan dönmeyin!
  10. Direkli Kaya Amasra’nın Küçük Liman bölgesinde bulunan Direkli Kaya denize girebileceğiniz tarihi ve tabiat güzellikleriyle göz dolduran bir bölgedir.

Daha fazlası için Facebook Fan sayfamızı takip edin….

Sponsorlu Bağlantılar

Yazar Hakkında

Zuhal

Yorum bırakın