Genel

Ankara anlaşması ile İngiltere’ye nasıl gidilir


Ankara anlaşması ile İngiltere’ye nasıl gidilirAnkara anlaşması nedir; 12 Eylül 1963’te Türkiye ile o dönemde AET’ye üye ülkeler arasında Ankara’da imzalanmış olan bir anlaşmadır. O dönem Avrupa Ekonomik toplumuna üye olan ülkelerin sayısı beş idi. Bu ülkeler Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika ve Lüksemburg’tan oluşmaktaydı.

Avrupa’da iş yapmak isteyen Türklerin vize çilesine son veren Ankara Anlaşması nedir?

Ankara Anlaşması kısaca T.C. vatandaşlarının Avrupa topluluğuna üye ülkelerinde kendi işlerini yapmalarına herhangi bir kısıtlama getirmeden, rahatça ticari hizmet vermelerini amaçlayan bir anlaşma olarak düzenlenmiştir. Yani, Türk vatandaşlarının Avrupa Birliği’ne ticari katkıda bulunması için imzalanmış bir anlaşma. Bu nedenle de, bazı kısıtlamalardan Türk vatandaşlarını muaf etmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ankara Anlaşma Vizesi nedir?

Ankara anlaşması ile İngiltere’ye nasıl gidilir? Ankara Anlaşması Avrupa Topluluğuna üye olan ülkelerde uygulanmaktadır. Örneğin, Türk vatandaşı olarak siz diyorsunuz ki;
– “Ben İngiltere’de, Londra’da veya İngiltere’nin x bir şehrinde, kendi işimi kurmak istiyorum”. Bu işi yapabilecek yeterliliğinizin olduğunu çok açık bir şekilde, iş tecrübenizi ve kabiliyetinizi bir plan halinde sunuyorsunuz. Daha sonra bu işi yapacak sermayeye sahip olduğunuzu belgelendiriyorsunuz. Bu arada sermayede bir limit yok. Ankara Anlaşmasının en büyük artısı da bu. Çünkü diğer vize çeşitlerinde belli bir yatırım limiti mutlaka oluyor ve isteniyor.

Mesela İngiltere’de bu şekilde vize almak isteyen biri için en düşük yatırım miktarı 200 bin paund. Dolayısıyla Ankara Anlaşması, T.C. vatandaşları için çok büyük bir ayrıcalık sunuyor. Sermaye şartı olmadığından, düşük bir sermayeyle iş kurma şansı mümkün.

 

Ankara anlaşması ile İngiltere'ye nasıl gidilir

Türk vatandaşlarının başvuru esnasında nelere dikkat etmeleri gerekiyor?

Ankara Anlaşması’na başvururken bazı noktalara çok dikkat etmek gerekiyor. Sadece iş kuracağım ve şu işi yapacağım demekle olmuyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Evvela, İç İşleri Bakanlığı’nda sizin dosyanıza bakacak olan memuru bu konuda doğru bilgilendirerek ikna etmeniz gerekiyor ki bu çok önemli. Özellikle son dönemlerde Ankara Anlaşması’nın ünü tüm Türkiye’ye yayıldı. İç İşleri Bakanlığı bundan epeyce rahatsız olmuş durumda. Çünkü, başvuru sayıları gerçekten çok arttı.  Neredeyse İngiltere’de belli bir süre yaşamış olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tamamına yakını, Ankara Anlaşması’ndan yararlanmak için başvuru yapıyorlar. Tabi ki bu yanlış bir şey değil. Altını çizelim ki, bu Türkiye vatandaşına verilmiş bir hak ve bundan her Türk vatandaşı mutlaka faydalanmalı.

Sponsorlu Bağlantılar

Fakat İç İşleri Bakanlığı, Avrupa’da uygulanmakta olan göçmenlik yasalarından ötürü, biz bu başvuruları ne kadar azaltırsak o kadar iyi gözüyle bakmakta ne yazık ki. O nedenle başvuruyu yaparken çok dikkat etmek gerekiyor. Dikkat etmemiz gereken şey ise; bir iş yapacağız dediğiniz zaman işimizin ne olduğu çok da önemli değil aslında, yani istediğiniz işi yapabilirsiniz. Önemli olan yapacağınızı söylediğiniz işi yapabilecek kabiliyete ve yeterliliğe sahip misiniz? Yapacağınızı söylediğiniz iş ile ilgili tecrübeli misiniz? Ve en önemlisi bunları ispat edebiliyor musunuz? Ankara Anlaşması’nın olmazsa olmazlarından biri;

Örneğin: Eğer Makine mühendisi olarak başvuru yapıyorsanız, ve bir tesisatçı iseniz ve başvuru yapmışsanız; diplomanızın veya bir kalifikasyonumuzun olması gerekiyor. Eğer elimizde bu yoksa, bunu ispatlamanız da mümkün olamayacağından başvurunun reddedilmesine neden olabiliyor.

Ankara anlaşması ile kimler başvurabiliyor ?

Hiçbir özel kesim aranmıyor. Dediğimiz gibi herhangi bir iş projesi olan T.C. vatandaşı başvurabilir. Bir Mühendis de başvurabilir, bir ayakkabı boyacısı da. Bu fırsattan herkes faydalanabilir.

Başvuru ne kadar süre içerisinde gerçekleşebiliyor?

Başvurunuzu İngiltere’de ikametiniz halinde istediğimiz zaman yapabiliyorsunuz. Başvuruyu yaptığınız sürede İngiltere’de yasal olarak bulunma zorunluluğunuz olmalı. Dolayısıyla, hangi vize ile kalıyorsanız, onun üzerinden işlem yapabilirsiniz. Turist olarak gelmiş biri de, Öğrenci olarak kalan da bu başvuruyu yapabilir. Dolayısıyla onda bir kısıtlama yok. Başvuru sırasında İngiltere’de yasal olarak ikamet ediyor olmanız gerekiyor aksi halde başvurunuz ret olacaktır.

Ankara anlaşması ile İngiltere’ye nasıl gidilir?

Başvuru Türkiye’den de yapılabiliyor. Daha önce yapılamıyordu, fakat hukukçuların ve konsoloslukların baskısı üzerine geri adım atıldı. Buradan yapılan başvurular da kabul edilmeye başlandı. Buradan yapılan başvurularda öz geçmişinize çok dikkat ediyorlar. Daha önce nerelerde çalıştınız, detaylı bir öz geçmiş sunulması bilgilendirme açısından oldukça önemli. Daha evvel İngiltere’ye hiç gitmemişseniz, bazı sorunlarla karşılaşabilmeniz olası. Bilmediğiniz bir yerde iş yapmaya kalkışıyorsunuz, nasıl olacağını da çok iyi bir şekilde anlatmak gerekiyor. İngiltere’de yapmayı düşündüğünüz iş alanında, çok etraflı bir araştırma yapmanız gerekiyor. Başvurumuzla birlikte bakın biz bu araştırmaları yaptık, bunlardan haberdarız ve başvurumuzu buna göre sunuyoruz diyebilmelisiniz. Aksi takdirde yine olumsuzluklarla ve çeşitli zorluklarla karşılaşabilirsiniz.

Ankara anlaşması ile İngiltere’ye nasıl gidilir? konulu yazımızla ilgili merak ettikleriniz varsa yorum bölümünden sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz…

Sponsorlu Bağlantılar

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın