Genel Sağlık

Arı Sokması Durumunda Ne Yapılmalıdır


Arı sokması durumunda ne yapılmalıdır, bu konumuzda sizlere gerekli açıklamaları yaparak yardımcı olmaya çalışacağız. Bir çok kişi bu durum ile karşı karşıya mutlaka gelmiştir. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, arı sokmasına karşı alerjiniz var ise, mutlaka en yakın sağlık ocağı veya hastaneye gitmelisiniz. Arı sokmasına karşı alerjisi olanlar için bu durum hayati önem taşımaktadır. Arı sokmasına karşı vereceğimiz bilgiler, uzmanlar tarafından toparlanarak sizlere aktarılmış bilgilerdir.

arı sokması

Sponsorlu Bağlantılar

Arı Sokması Durumunda Yapılmaması Gerekenler

Arı soktuysa ve arı hala soktuğu yerde duruyor ise, öncelikle heyecan yapmayı yada korkmayı bırakınız. Zaten olan olmuştur ve bundan fazlası da olamaz.

Varsa cımbız ile arıyı çıkartınız, bir çok kişinin yaptığı hatalardan biride, o panik ile arıyı öldürmektir. Arıyı sıkarak yada üzerine vurarak öldürdüğünüz zaman, arı içinde kalan zehiri aslında kendinize enjekte etmeye devam ediyorsunuz. Bu yüzden arıyı öldürmek yerine cımbız sayesinde hatta diğer eliniz ile arıyı tutara yavaşça vücudunuzdan çekiniz. İğnesi derinizde kalıcaktır. Esas iş şimdi başlıyor. Ucu sivri bir metal ile bıçak olabilir, falçata olabilir, bunlar yok ise tırnağınızın ucu ile iğneyi çıkartınız. İğnenin çıktığı kısmı kesinlikle ovalamayın yada sıktırarak zehiri alayım diyerek emmeye kalkmayın. Yapacağınız her ters bir işlem, zehirin vücudunuza yayılmasını sağlayacak ve ağrınız artacaktır.

arı sokmasına karşı ne yapılmalı

Arı Sokması için evde yapılabilecek şeyler

Yazın arı sokması insanların korkulu rüyalarından biridir. Eskiler herşeyin en güzelini en doğrusunu bilmektedirler. Zaten uzun ömürlü olma sebebi de bunlardan dolayıdır. Peki eskiler arı sokmasına karşı neler yapıyordu aldıkları önlemler neydi.

Sponsorlu Bağlantılar

Arı sokmasına karşı soğan

Her evde soğan mutlaka bulunur. Yemekler ve salataların olmazsa olmazı olan soğan arı sokması için birebir ilaçtır. Tabi bunu bir çok kişi bilmiyordu. Bu etkili yöntem nasıl uygulanır:

Kuru soğanı ikiye kesin, arının iğnesinin çıktığına tam olarak emin olduktan sonra, soğanı o kısma basın. Soğan arının soktuğu kısımdaki ağrıyı, acıyı ve zehiri alacaktır.

Arı sokmasına karşı şeker

arı sokması tedavisi şeker

Her evde bulunan şekerde arı sokması durumunda oldukça etkilidir. Arının soktuğu yere varsa küp şeker koyun, küp şeker yok ise toz şekeri o kısma dökün ve bekletin. Ağrınızı alarak şişmeyi engelleyecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yukarıdaki yazdıklarımız dışında arı sokması durumunda o kısmı sabunlu su ile yıkayınız. Böylelikle ikinci bir enfeksiyon kapmanız önlenmiş olur. Üzerine buz konulması ve varsa amonyak konulması ağrıyı biraz da olsa azaltır. Soğuk zehirin emilmesine ve şişliğin artmasına engel olmaktadır, bu yüzden buz uygulamak faydalıdır. Buz uygulamasında direk olarak koymayınız. Varsa buz torbası ile yoksa bir beze sararak uygulayınız. 15-20 dakika buzu tutmanız fayda sağlayacaktır. Ağrınız var ise ağrı kesici alabilirsiniz.

Konumuzun başındada belirttiğimiz gibi, kendinizi kötü hissediyorsanız arı sokmasına karşı alerjiniz olabilir. Vakit kaybetmeden bir hekime görünmenizde fayda var. Sağlıkla kalın.

Sponsorlu Bağlantılar

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın