Nasıl Yapılır ?

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş


Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Hepimizin doğumdan sonraki  süreçte bizi en çok heyecanlandıran fakat bir o kadarda zorlayan konu ek gıdaya geçiş konusudur. Bebeklerimizi ilk 6 ay anne sütü ile anne sütü eksikliğinde formül mama ile beslemeliyiz. Anne sütü alan bebeklere su verilmemeli fakat mama alan bebeklere az miktarda öğün sonrasında su verilmelidir. 

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçişte gelelim ek gıdaya nasıl başlamamız gerektiği konusuna. Bebeklerimizin sindirim sistemi ve sağlıklı büyümeleri konusunda ilk 6 ay farklı bir gıda vermemek çok önemlidir. Bebeğimiz 6 aylık olduğunda ilk başta ev yapımı mümkünse keçi sütü bulamazsak inek sütü ile yaptığımız ev yoğurdu ile başlamalıyız. Yoğurt günlük olarak mayalanmalıdır. Yani bugün mayalanan yoğurdu ertesi gün vermelisiniz. Bunun için minik kavanozlar idealdir. Bebeğimize ilk gün bir tatlı kaşığı kadar yoğurt vermeliyiz. 3 gün kuralını uygulayarak ilk besinleri tattıracağız.

Sponsorlu Bağlantılar

3 gün kuralı nedir?

3 gün kuralı farklı bir gıda vermeksizin bebeğinizin bir gıdaya alerji yada tepkisinin olup olmadığını anlamamıza yarayan yöntemdir.

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş te sabah kahvaltılarında yumurtanın sarısını katı pişirip çeyrek olarak başlıyoruz. Yoğunluktan dolayı yemede zorluk çekebileceğini göz önüne alarak bir miktar anne sütü veya bir parça lor ile verebilirsiniz. Dikkat edeceğimiz şey asla bulamaç yedirmiyoruz çocuklarımıza. Yani bir çok gıdayı karıştırıp yedirmiyoruz ki bebeğimizin damak tadı gelişsin artı herhangi bir gıdaya alerjisi olur ise anlayabilelim. Çocuğumuza doyumluk değil tadımlık olarak bu gıdaları sunacağız. Bir haftanın sonunda ancak bir tam yumurta sarısı yiyecek duruma geliyoruz.

1 yaşa kadar yasaklı besinler

Yumurta beyazı, domates, salça, patlıcan, bakla, çilek, bal, yer fıstığı bu besinleri 1 yaşa kadar asla vermiyoruz bir yaş sonrası da 3 gün kuralı ile başlanabilir.

Ek gıda serüvenimize sebzeler ile devam ediyoruz. Düşünülenin aksine meyve ile değil sebze ile deva etmemiz sonrasında çocuğunuzda sebze konusunda sıkıntı yaşamamanızı sağlayacak. Sebzeleri mümkünse buharda haşlayıp eline vermek el ağız koordinasyonu için de faydalı olacaktır. Yine sebzenizi az miktar su ile pişirip suyunu çektirip çatalla ezerek de verebilirsiniz. Önemli olan burada da blender kullanmamak. Çok mecbur olmadıkça blender kullanmıyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

Ekmek konusu için zaten çok erken. Ekmek bebeğinize fayda sağlayacak ögeleri içermez. Bunun yerine çorbalar çok çok faydalıdır. Eline bir parça ekmek kenarı vermek olabilir bu sayede dişlerini de karşılayacaktır.

Çorbalarda ilk tercihimizi ev yapımı tarhanadan kullanmak iyi olur. Mayalanma ile fermente olan tarhana içeriği iyi bir probiyotikdir. Kemik suları 8 aydan sonra, tavuk suyu 8 aydan sonra verilebilir. Kırmızı et koyun kıyması olarak çorbalarına 7. aydan itibaren ekleyebiliriz. Balık 9. aydan itibaren dip balığı olmamak şartı ile haftada 1-2 kez verilebilir. Kefir konusu da bir önemli konudur ki bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Haftada bir kez olmak şartı ile yarım çay bardağı kefir verebiliriz. Baklagiller haftada 2 kez muhakkak verilmeli. Buraya kadar anlattıklarım 1 yaşa kadar geçerli olan beslenme programıdır.

Daha fazlası için bizi Facebook fan sayfamızdan takip edin… Sevgiyle

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Sponsorlu Bağlantılar

Yazar Hakkında

Zuhal

Yorum bırakın