Nasıl Yapılır ?

Boili Nasıl Yapılır ve Malzemeleri Nelerdir

Boili Nasıl Yapılır ve Malzemeleri Nelerdir diye merak ediyorsanız, konumuzu inceleyebilirsiniz.

Sazan av yasağının kalkmasına sayılı günler kala, bir çok balık avına gönül vermiş dostlarım yavaş yavaş hazırlıklara başlamış bulunmaktadırlar.  Geçen sezondan kalan malzemeleri temizlemekten tutunda, yeni yem ve tariflerini araştırmalara kadar bir çoğumuz karınca misali çalışır olduk. Bugün sizlere boili tarifini vererek, Boili Nasıl Yapılır ve Malzemeleri Nelerdir diye soran tüm dostlarımın soru işaretlerini ortadan kaldıracağız.

Boili Nasıl Yapılır ve Malzemeleri Nelerdir

Öncelikle boili nedir. Boili uzun yıllardır yurt dışında kullanılan, son 2-3 yıldır yaygın olarak Türkiyede de kullanılan, büyük sazan tutmak için kullanılan bir yem çeşididir. Bu arada büyük sazan nasıl tutarım diyenlere de bir cevap oldu sanırım. Vitamin bakımından yüksek değerlere sahip olan bu yem çeşidi ile kolay kolay balık tutamazsınız. Öncelikle avlanacağınız ortam yapısına göre boili seçimi yapmalısınız. Bir çok çeşidi vardır. Çilekli boili, vanilyalı boili, mısır özlü boili gibi. Avlanacağınız bölgede hangi bitki çok ise yada balık o gölette hangi yeme alışkın ise o şekilde boili kullanmalısınız. Hatta sizlere bir öneride bulunayım. Avlak bölgelerinde herkesin belirli bir yerleri vardır. Tatillerinizde yada boş zamanlarınızda o bölgeleri boili ile yemleme yaparsanız, balığı alıştırmış olursunuz. Küçük balıkların rağbet etmediği ve büyük balıkların vazgeçemediği boili tarifinide aşağıda sizler ile paylaşacağım.

Sponsorlu Bağlantılar

Boili Malzemeleri Nelerdir.

Yapmak istediğiniz aroma çeşidine göre malzemeler değişkenlik göstermektedir. Ben sizlere şuan vanilyalı boili tarifi vereceğim.

175 gr irmik

165 gr soya unu

125 gr tam buğday unu

160 gr mısır unu

65 gr buğday kepeği

75 gr süt tozu

1 Tatlı kaşığı amino asit katkısı

Sponsorlu Bağlantılar

2 Tatlı kaşığı betain

1 Tatlı kaşığı tatlandırıcı

Yukarıda yazdıklarımın hepsini bir kaba boşaltarak karıştırıyoruz.

Ayrı bir kasede 6 adet yumurtayı çırpıyoruz, içine 20 ml keten tohumu yağı katıyoruz. Son olarakta 40 ml sıvı vanilya aromasınıda karıştırdıktan sonra, Kuru karışımın içine boşaltıp yoğuruyoruz. Komple yoğurma işlemi bittikten sonra, yuvarlama tahtası var ise onunla küçük topcuklar haline getirebilirsiniz. Eğer yuvarlama tahtası yok ise elinizle kopararak balığın alabileceği şekilde toplar oluşturun.

Tüm bu işlemler bittikden sonra kaynayan suyun içine atarak 2 dk kaynatın ve ocaktan alın. Ocaktan aldığınız boilileri artık kurumaya bırakabilirsiniz. İlerleyen günlerde sizler ile boili takımlarının yapılışı hakkında da bilgiler vereceğim.

Bu arada sazan avı yasağı ne zaman bitiyor konumuzu okumayı unutmayalım.

Sponsorlu Bağlantılar

Avınız büyük olsun. Rastgele…

Sponsorlu Bağlantılar

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın