Kültür Sanat Sinema

Cep telefonu nasıl icat edildi, kim icat etti?

Cep telefonu nasıl icat edildi

Cep telefonu nasıl icat edildi, cep telefonunu kim icat etti, ne zaman? Günümüzde hemen herkesin hatta küçük çocukların bile artık birer cep telefonu var. Cep telefonu sayesinde istediğimiz kişiye istediğimiz anda ulaşabiliyoruz. Evde yoktum gibi bir mazeretimiz de kalmadı, aradığımda neden cevap vermedin diye soranlara. Oysa çok değil Yaklaşık 17 yıl önce ( cep telefonunun ülkemizde 2000 li yıllarda yaygınlaştığını düşünürsek) eğer evde değilsek telefon kulübelerinin önünde kuyruk olurdu acil görüşmeler için.

Peki, iletişimi bu denli pratikleştiren cep telefonları nasıl bulundu, hayatımıza nasıl girdi. Hiç merak ettiniz mi?

Cep telefonu nasıl icat edildi

Motorola firmasının o dönemlerdeki Ceo’su eşiyle beraber tropik el değmemiş, bakir küçük adalardan birine tatile gitmişler. Ceo’nun eşi otele yerleştikten sonra çocuklarını arayıp seslerini duymak  istemiş; ama adada telefon falan yokmuş. Kadın bu duruma çok sinirlenmiş. Oysa ki el değmemiş bir adaya macera dolu bir gezi yapmalarını isteyen tamda kendisiymiş. Eşine “ Koskoca Motorola’nın başındasın, neden bugüne kadar portatif bir telefon yapmayı akıl edemedin?” demiş.

Sponsorlu Bağlantılar

Cep telefonunu kim icat etti? Ne zaman icat edildi

Buna gerçekten çok içerleyen Ceo, tatil bitip de Motorola daki koltuğuna oturduktan hemen sonra cep telefonu ile ilgili çalışmalara başlamış. Bu bahsi geçen Ceo, elbette Michael Cooper’dır ve 1973 yılında ilk cep telefonunu ( Motorola Dyna-Tac) geliştirmiştir. ürettiği kablosuz cep telefonuyla ilk görüşmeyi 3 Nisan 1973 tarihinde yaparak tarihe geçmiştir. Cooper’ın yaptığı ilk Motorola cep telefonu 850 gram ağırlığında, 25 santim yüksekliğinde, 8 santim derinliğinde ve 4 santim genişliğindeydi. Şu an kullanmakta olduğumuz üretilen incecik ya da avuç içinde kaybolacak kadar küçük cep telefonlarıyla karşılaştırıldığında daha çok bir ateş tuğlasını andıran ilk cep telefonu, üretildiği dönem bir devrim niteliği taşıyordu.

Sponsorlu Bağlantılar

cep telefonu nasıl icat edildi

Cep telefonu nasıl icat edildi, Cep telefonu ile ilgili yapılan çalışmalara 1982 yılında hız verildi. Bu çalışmalara hız verilmesinin sebebi ise dünyanın her yerine ulaşım imkanı sağlanırken, kablo döşeme sıkıntısından kurtulabilmekdi.

Graham Bel 10 Mart 1876’da kablolu telefonu icat etti;

Daha evvelki denemeler sayılmazsa Graham Bel 10 Mart 1876’da kablolu telefonu icat ettiğinde iletişim devriminin önünü açtığının farkında değildi. Yaklaşık yüz yıldan bu yana gelişen, fakat kablosu olduğu için her zaman bir yere bağlı olarak kullanılan telefon, kablo döşeme sıkıntısı yaşayan ülkelerin alternatif araba çabasıyla kablosuz hale gelmiştir.
Bu uzun yolculukta cep telefonu çok büyük değişimlere uğradı. Avrupa Telekomünikasyon standartları komitesi 1982’de adı GSM olan Global Systems Mobile’i oluşturdu. Global Systems Mobile A.B. tarafından 900 mhz frekansında çalışması için gerekli çalışmalar yapıldı. Takip eden yılda ise bunu karara bağlayıp hayata geçirdiler.

1988 – 1989 yıllarında Avrupa’da yapılan yoğun çalışmalar sonunda, 1991 yılında adeta GSM in merkezi haline gelen Finlandiya’da Nokia’nın 1011 model telefon üretilerek ilk görüşme yapılabildi. ilk mesaj ise 1992’de atıldı
Türkiye’de bu durumun süre gelmesi ilk GSM operatörü olan Turkcell le oldu. 1994 yılı Mart ayında Turkcell hizmet vermeye başladı. Turkcell’den iki ay sonra piyasaya Telsim (Vodafone) katıldı. 3.operatör olan Avea ise 2001 Mart ayında hizmete başladı. Günümüzde ise kullanılan sim kart sayısı yaklaşık 65 milyon seviyelerine ulaşmış bulunmakta. Türkiye’de ise ilk cep telefonu görüşmesi 23 Şubat 1994 tarihinde dönemin Başbakanı Sayın Tansu Çiller‘in, rahmetli Süleyman Demirel’i aramasıyla gerçekleşmiş oldu.

Sponsorlu Bağlantılar

Cep telefonu nasıl icat edildi, ile ilgili yazımızın sonuna geldik. Bu önemli bilgileri daha fazla kişinin okuyup faydalanması için, sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayı unutmayın lütfen.

Sponsorlu Bağlantılar

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın