Sağlık

Ciğer geliştirici iğne neden uygulanır?


Ciğer geliştirici iğne neden uygulanır? Erken doğum olarak nitelendirilen durum 20-36 hafta arasında olan doğumlardır. Olası bir doğum durumunda bebek bu haftalara organ durum ve fonsiyonu açısından yetersiz olabilir. Tabi bu tamamen doğumun gerçekleştiği hafta ile alakalıdır.

Erken doğum ile dünyaya gelen bebeklerde solunum yetersizliği, enfeksiyon riski ve yoğun bakımda kalma gereksinimi doğabilir. Bebek doğduğu anda onun için hayati olan şey solunumun gerçekleşmesidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir bebeğin akciğerleri 26. hafta civarında gelişime başlar ve 34. haftada gelişimini genel olarak tamamlar. Ciğer gelişiminin tamamlanmaması durumunda bebek kuvözde solunum desteği ile yaşama tutunmaya çalışır. Erken doğum riski taşıyan gebelere antenatal kortikosteroid halk arasında ciğer geliştirici iğne olarak bilinen uygulama yapılır.

Ciğer Geliştirici İğne Neden Uygulanır

Ciğer geliştirici iğneler betametazon ve deksametazon olarak iki türdür. Betametazon kullanımı yaygındır çünkü yapılan araştırmalar deksametazonun bebeğin nörolojik ve davranışsal yapısı üzerinde olumsuz etki bıraktığı saptanmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Betametazonun uygulaması anne adayına erken doğum riski taşıması durumunda 12 saatte bir 12 mg olmak üzere toplamda 24 mg kalçaya kas içine  uygulanarak plasenta yoluyla bebeğe geçer ve bebek üzerinde etkisini gösterir. Bunun amacı bebeği akciğer gelişimini hızlandırmak ve doğum sonrası olası solunum rahatsızlıklarının önüne geçmesidir. Doktorunuz gerekli gördüğü takdirde haftada bir kez uygulanabilir.

Ciğer geliştirici iğne yapılmasının faydaları nelerdir?

Ciğer Geliştirici İğne Neden Uygulanır

Ciğer Geliştirici İğne Neden Uygulanır

  • Bebeğin solunum desteği ihtiyacını önler,
  • Beyin içindeki ventriküler kanama riskini azaltır,
  • Bağırsaklarda kanlanma riskinin azalmasını sağlar,
  • Solunum bozukluğuna bağlı yeni doğan ölümlerinin önüne geçer.

Ciğer geliştirici iğne neden uygulanır ve  yan etkileri nelerdir?

Ciğer geliştirici iğnelerin faydası olası yan etkilerinden çok daha azdır. Yan etkisi için doktorunuz ile görüşmeniz en sağlıklı ve doğru olandır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeğin erken doğumu ile anne adayı da çok zor zamanlar yaşamaya başlar. Bebeğinden ayrı kalmak, emzirememek, doğum ve dikiş acıları, loğusalık depresyonu gibi. Günümüz şartlarında çok erken aylarda doğan bebekler bile yaşatılabilmektedir. Bebeğin erken doğumu zor bir süreçtir ancak çaresiz değildir. Size düşen görev doktorunuzun ön gördüğü şekilde onu izlemek ve harfiyen yerine getirmektir.

Daha fazlası için Facebook Fan sayfamızı takip edin…

 

Sponsorlu Bağlantılar

Yazar Hakkında

Zuhal

Yorum bırakın