Nasıl Yapılır ?

Deniz tutması nedir ve Deniz tutması nasıl önlenebilir

Deniz tutması nasıl önlenebilir

Deniz tutması nedir? Deniz tutması nasıl önlenebilir? Deniz taşıtlarına sıklıkla binen birçok insanı özellikle denizin dalgalı olduğu havalarda deniz tutar. Deniz tutmasının asıl nedeni, dalgaların etkisiyle deniz taşıtlarının sallanması ya da belli bir eğim kazanmasıdır. Deniz tutmasının belirtileri; baş dönmesi, renk sararması, soğuk soğuk terlemek ve kusmadır.

Deniz tutması nedir? Deniz tutması nasıl önlenebilir?

Deniz tutması, denge organı iç kulağın labirent kesiminin sallantıdan etkilenmesi sonucunda oluşmaktadır. Başımızın, merkez kaç kuvvet ve yer çekimine göre değişik bir durum alması bu organımızı önemli ölçüde etkiler. Ayrıca vücudumuzun, bütünüyle hareket halinde bulunduğu yönden başka yöne çevrilmesi de önemli bir denge kaybına neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Deniz tutmasının aslında kesin bir tedavisi yoktur; ancak bu sallanma durduğunda yaşanan rahatsızlık derhal ortadan kalkar. Kesin olmamakla birlikte alınabilecek bazı küçük önlemlerle rahatsızlığı en aza indirmek mümkündür. Bunlar içinde en etkilisi bazı sakinleştirici ve bulantı önleyici ilaçlardır. Deniz tutmasının etkilerini en aza indirgemek için deniz taşıtının yer çekimi merkezine yakın bir bölgesinde bulunmak, sallanma etkisini daha az hissetmenizi sağlayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Deniz tutması nasıl önlenebilir

Deniz tutmasından korunmak için ne yapılmalıdır?

Diğer yandan havadar bir yerde bulunmak, yemek kokusundan uzak durmak, kahve ve sigara içmemek de yararlı olacaktır. Aşırı yemekten kaçınmak ve alkol almamakta deniz tutmasından sizi önemli ölçüde koruyacaktır. Bu arada deniz taşıtlarının penceresinden dalgaların ya da geminin hareketini izlemek yerine ufuk yönüne bakmak bulantı hissetmenize engel olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Deniz tutmasının ilk belirtileri görülür görülmez bulantıya engel olmayıp kusmak ve denge kaybından dolayı başını hiç kıpırdatmadan yatmak da rahatlatıcı yöntemler arasındadır. Bazı gemiciler soğuk ya da buzlu maden suyu içmenin de yararı olduğunu söylerler.

Deniz tutmasına iyi gelen ilaçlar

    • Dramamine
    • Marazine
    • Benadryl
    • Phenergan
    • Antivert

Deniz tutmasına iyi gelen doğal yöntem, zencefil!

Şimdi sizlere deniz tutmasına iyi gelen iki doğal yöntemden bahsedeceğiz.
1.Yöntem: Bir parça taze zencefili yıkayıp soyup ince ince dilimleyiniz. Yolculuğunuz boyunca bulantı hissetmemek için bu dilimleri çiğneyin.
2.Yöntem: Soyup dilimlediğiniz taze zencefilleri bir bardağa koyun ve üzerine kaynar su ilave edin. Bir kenarda 5-10 dakika demlenmeye bırakın. Demlemiş olduğunuz taze zencefil çayının içine limon sıkın ve deniz seyahatine çıkmadan yarım saat evvel çayı için.

Bu arada çubuk kraker yemek de midenizdeki fazla asidi emerek deniz tutması sonucu kusmanızı engelleyecektir.

Not: Hekiminize danışmadan hiç bir şekilde ilaç kullanmayınız. İlaç isimleri bilgilendirme amaçlıdır. Sorumluluk kabul edilmez.

Deniz tutması nasıl önlenebilir? ile ilgili yazımızın sonuna geldik. Bu önemli bilgileri daha fazla kişinin okuyup faydalanması için, sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayı unutmayın lütfen. Sağlıkla Kalın…

Sponsorlu Bağlantılar

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın