Sağlık

Epidural ve Spinal Anestezi Nedir

Two surgeons preparing to make epidural anesthesia to pregnant woman isolated on white background

Epidural ve Spinal Anestezi Nedir

Epidural ve Spinal Anestezi Nedir Halk arasında “ağrısız doğum” yada “belden aşağısını uyuşturma” olarak bilinen anestezi şekilleridir. Annenin doğumu normal doğum gibi izleyebilme bebeğini hemen görme şansı olduğundan ve genel anestezinin yan etkilerinin bu yöntemlerde bulunmamasından dolayı günümüzde çok tercih edilen bir yöntemdir. Genel anestezide anestezi maddesi bebeğe çok fazla geçtiğinden zorunlu bir durum olmadıkça artık genel anestezi tercih edilmemektedir. Bu bölgesel anestezi işlemini 3 kısımda inceleyebiliriz.

Bunlar; 1- Epidural Anestezi: Normal doğum ve sezaryende uygulanabilir 2- 2-spinal anestezi:  Sadece sezaryende uygulanabilir 3- Epidural – spinal diğer adıyla kombine anestezi yalnızca sezaryende uygulanabilir

Sponsorlu Bağlantılar
Epidural ve Spinal Anestezi Nedir

Epidural ve Spinal Anestezi Nedir

Epidural ve spinal anesteziyi birbirinden ayıran şey enjeksiyonun farklı yerlere yapılmasıdır. Epidural anestezde enjeksiyon dura zarının dışına, spinal anestezi de ise dura zarının içine yani omur ilik sıvısına verilir. Epidural anestezide sezaryen uygulamasında anestezi etkisinin başlaması için 15-30 dakika beklemek gerekirken  spinal ve kombine anestezide etkisi hemen başlar. Spinal ve kombine anestezi, ıkınmada gerekli kasları da uyuşturduğundan normal doğumda kullanılamaz sadece sezaryende uygulanırken saf epidural anestezi hem normal doğumda hem de sezaryen ile doğumda uygulanabilir. Epidural anestezi de ayaklarını hasta kımıldatabilirken, spinal ve kombine anestezi de belden aşağısı tamamen uyuşuk ve hissizdir. Epidural anestezi günümüzde normal doğumun daha ağrısız geçmesi için tercih edilen bir yöntemdir. Epidural anestezide uygulama bölgesinde bırakılan kateter yardımı ile ilave dozlarda ilaç verilere arı azaltılablir. Spinal anestezide kateter takılmaz.

Epidural ve Spinal anestezi nasıl uygulanır?

Epidural anestezi uygulamasında hasta yan yatırılır ve steril bir temizleyici ile uygulama yapılacak bölge silinir. İnce bir iğne yardımı ile enjeksiyon yapılır ve kateter takılır.

Spinal anestezide hasta oturur vaziyetteyken anestezi uzmanı tarafından uygun omurilik arasına işlem yapılır sinirlere gelip gelmediği kontrol edildikten sonra tam doz ilaç verilir ve hastanın belden aşağısı tamamen uyuşur bu 5-10 sn içerisinde gerçekleşir.

Epidural ve Spianl Anestezi Riskli mi?

Epidural uygulamalarında olabilecek şey uygulamanın başarısız olmasıdır bunda en büyük etken hamilelikte çok aşırı kilo alımı sayılabilir. Bazende omurilikteki  bazı sorunlar teknik olarak epidural uygulamasını zora sokabilir. Bu gibi  durumlarda normal doğumda  alternatif ağrı kesme yöntemlerine, sezaryende de genel anesteziye geçiş yapılmalıdır.

Epidural uygulamalarından sonra en sık karşılaşılan şey  tansiyon düşmesi ve bulantı hissinin ortaya çıkmasıdır bunun için anestezi doktoru zaten hazırlıklıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Epiduralde spinal ve kombine anesteziden sonra karşılaşılan sorunlardan en yaygın olanı 24-72 saat sonra ortaya çıkan baş ağrısıdır. Bu ağrının nedeni, iğnenin uygulandığı bölgede işlem sonrasında beyin omurilik sıvısının sızmaya devam etmesidir. Bu durum günümüzde gelişen teknoloji sayesinde incelen iğne çapları ile %70 oranında azalmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Epidural sezeryen her anne adayının korktuğu “sakat kalma” yani felç olma endişesi tecrübeli anestezi doktorlar tarafından uygulandığında son derece küçük bir ihtimaldir.

Uygulama sonra başlayabilecek baş ağrısını gidermenin en kolay yolu şekersiz kafein almaktır. Doktorunuz sıvı alımına müsaade ettiğinde şekersiz bir kahve var ise baş ağrınıza iyi gelir. Bir kaç gün içinde bu baş ağrısı geçecektir. Uygulama bölgesinde hissedilen acı bir kaç gün içinde geçer ve tamamen oradaki enjeksiyon hissinin geçmesi 3-6 ayı bulur bu acı veren bir durum değildir.

Daha fazlası için Facebook Fan sayfamızı takip edin…

Sponsorlu Bağlantılar

Yazar Hakkında

Zuhal

Yorum bırakın