Genel Hayvanlar Alemi

Eskişehirde Balık Tutulacak Yerler

Eskişehirde Balık Tutulacak Yerler

Eskişehirde balık tutulacak yerler arıyor iseniz doğru yerdesiniz. Sazan avı sezonu ne zaman açılıyor hakkında gerekli bilgileri vererek sizler ile paylaşmıştık. 16 haziran tarihinden itibaren bir çok bölgede sazan avcılığı serbest olsada, henüz bir çok balığın havyar atmadığı duyumunuda almış bulunmaktayız. Tahminimiz temmuz ayına kadar havalarında iyce ısınmasından sonra tüm balıklar havyarlarını atmış olacaklardır. Bugünde sizler ile eskişehirde balık tutulacak yerler ile hangi gölet yada barajda hangi yemi kullanacağınızı açıklamaya çalışacağız. Yayınladığımız bilgiler, bölgelerde avcılık yapan dostlarımızın bilgi ve birikimi sonucu sizlere sunulmuştur.

Eskişehirde Balık Tutulacak Yerler

Şimdi sırası ile hangi baraj ve göletlerde  sazan avı yapabilirsiniz. Hangi bölgede ne tür yemler kullanırsanız daha verimli bir avcılık yapabilirsiniz bunları açıklayalım. Şunu belirtmek istiyorum ki bölge neresi olursa olsun, en verimli avcılığı canlı yem ile alırsınız. Solucan haricinde gümüş balığını yem olarak kullanırsanız, çok dikkatli olun, kalama ayarını güzel yapın yoksa sopanızı göletin ortasında bulmanız kaçınılmaz olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Keskin Göleti

Eskişehirin en yakın göletlerinden biridir. 2016 yılında çok güzel verim alındı. Yem olarak boncuk makarna, fresh mısır, sarı plastik boncuk, hamur ve canlı yem olarak solucan kullanılabilir. Hamur ve solucana sadece çapak diye tabir ettiğimiz balıklar gelir. Boncuk makarna ise tamamen şans işidir çok nadir çapak gelsede genelde kiloya yakın balıklar gelir. Boncuk tam bir canavardır ve kilo üstü sazanların dayanamadığı yem türüdür.. Keskin göletinde en verim aldığımız yer bentin alt kısımları ile lojmanların alt kısımlarıdır. Ağaçlık bölge bulunmamasından dolayı, güneşten yanmamak için tedbirli gitmenizde fayda var.

Güncellendi: 2017 sazan avı sezonu için eskişehirde balık tutulacak yerler için sizlere önermiş olduğumuz keskin göleti, malesef bu sezonda verimli geçmemektedir. Gölet dibinin aşırı yosunlu olmasından dolayı attığınız her takım suda kalabilir. Sizlere önerimiz tek kancalı takımlar yada şamandıralı oltalar kullanmanız olacaktır.

Güncel bilgi 07-07-2017 : Bugün aldığımız haberlere göre artık keskin göleti balık vermeye başlamış durumdadır. Takım olarak makaralı kullanın yem olarak boncuk makarna kullanabilirsiniz, fakat dikkat etmeniz gereken husus, atabildiğiniz kadar ileri atmalısınız. Bunun sebebine gelince; Bilindiği üzere ses ve gürültünün olduğu kıyı kesimlerde balık fazla durmaz ve rahatsız olur. Bu yüzden ne kadar ileri atabilirseniz şansınız o kadar fazla olur.

Sarı Sungur Göleti

Eskişehirde Balık Tutulacak Yerler olarak birinci tercihiniz olabilir. Fazla zamanınız yoksa ve sadece olta zevki almak için yer arıyorsanız sarısungura gidebilirsiniz. Yaz aylarında yarışlar düzenlendiği için fazla ileriye atamazsınız. Ama fazla ileriyede atmnıza gerek yok, buranın balığı gürültüye alışkın olduğundan dolayı, göletin her tarafından avlanma yapabilirsiniz. Ekmek içi buradaki balıklar için vazgeçilmez bir yemdir. Boncuk ile hiç uğraşmayın, zaten zamanınız kısıtlı boşa beklemeye gerek yok. Hamur, ekmek ve makarna gibi unlu mamulleri yem olarak kullanabilirsiniz. Fresh mısırda burada güzel iş yapıyor. Genelde israil sazanı çıkar, ama makarılıya fresh mısır takarsanız güzel balıklar alabilirsiniz.

Musaözü Göleti

Hem piknik amacı ile hemde avcılık için tercih edilecek bir yerdir. Mesire alanı olduğu için aileler için daha uygundur. Giriş ücretlidir.  Piknik için ayrı ücret olta atmak için ayrı ücret alınır fakat bu zevke değer. Yem olarak yine unlu mamuller ile fresh mısır ve solucan kullanılabilir. Balık olarak sazan ve azda olsa kepenez bulunur. Bundan 10- 15 yıl önce trofe yayınlar bulunsada, yine yayın balığının olduğu söyleniyor. Tutan görmedik fakat göletin sonunda bulunan küçük gölette görenler olduğu bilgisi bizlere sunuldu.

1 Temmuz Tarihi yeni bilgi: Eskişehir musaözü göleti için yukarıda bilgilerimizi ve sizlerden gelen bilgileri aktarmıştık. Bugün günlerden 1 temmuz 2017 cumartesi, göleti kendimiz gidip inceleme ve balık durumunu öğrenme şansımız oldu. Öncelikle şunu belirtelim ki gölete giriş için, araç başı 7,5 TL ödemek zorundasınız. Balık tutacaksanız ayrı bir ücret vermenize gerek yoktur.

Bizler 2 kişi 2 makaralı ve 2 şamandıralı olta olmak üzere toplamda 4 olta kullandık. Yem olarak her takımda önce mısır denedik, fakat sonuç alamadık. Daha sonra boncuk makarnalardan denedik ve sonuç mükemmeldi. Fakat neredeyse her göleti saran israil sazanlarından buradada vardı. Bun sazanlar fazla canımızı sıkmasada, oltayı atar atmaz yeme saldıran kerevitler tam baş belasıydı ve balığın yeme gelmesine olanak bile vermiyorlardı.

Eskişehirde Balık Tutulacak Yerler

Eskişehirde Balık Tutulacak Yerler arasında musaözü göleti

Musaözü göleti için en güzel avlanma zamanı, havanın kararmasına son 1 saat kaladır. Bu yazımı not edin veya unutmayın. Oradan balık almak istiyorsanız, hava kararmadan 1 saat öncesinden oltalarınız su ile buluşsun.

Çatören Barajı

Çatören barajı hafta sonu 3 iğne tek olta atmak kaydı ile serbest olduğunu belirtmek isterim. Hafta içi kim görecek ben giderim diyen arkadaşlar olursa, jandarma çok sık denetim yapıyor, bilginiz olsun. Çatören barajı yasak mı diyen arkadaşlara da böylelikle cevap vermiş olduk. Canlı balık ile büyük balık yakalama şansınız var. Normal sopa kullanacak olan avcı arkadaşlar, yer seçimi olarak derin değilde, tam tersine sığ olan yerleri seçsinler ve yem olarak fresh mısır yada süt mısır kullanabilirler. Ama makaralı var ise canlı yem takın ve fazla değil 25-30 metre ileriye atın, kancanız büyük olsun, kalama ayarını balık geldiğinde açılacak şekilde ayarlayın.

09-07-2017 Güncel bilgi: Eskişehire 45 km uzaklıkta olan çatören barajı için yasağın kalktığını öğrenmiş bulunmaktayız. Bundan sonra kurallar dahilinde hafta içi ve hafta sonu avcılık yapabilirsiniz.

04-08-2017 Güncel Bilgi: Barajın bent kısmında oluşan çatlaklardan su sızması nedeni ile, su seviyesi oldukça düşen barajda, sazan avı ve diğer balık türlerinin avlanılması yasaklanmıştır. Çatlaklarda yapılan işlem sonrasında su seviyesi arttıkdan sonra balık avı serbestleyecektir. Bu konu hakkında detaylı bilgi sitemiz üzerinden verilecektir.

Kuzfındık Barajı

Kütahya ve eskişehir ortasında kalan kuzfındık, bugüne kadar hafta içi yasak hafta sonu ise tek olta olmak kaydı ile serbestti. Bugünden itibaren yani 09-07-2017 tarihi itibari ile tüm zamanlarda balık avı için serbesttir.

Sponsorlu Bağlantılar

Burada genelikle sığ olan yerler seçilmeli hatta su içinde ağaç görürseniz ağaca yakın yerlere oltanızı atmanız daha verimli balık avı yapmanızı sağlayacaktır. Makarna hamur ve mısır ile avlanabilirsiniz. Makaralı sistem kullanıyorsanız kuru mısırı mutlaka deneyiniz.

Dağcı Göleti

Eskişehirin mihallıçık ilçesine bağlı olan dağcı köyünde yer almaktadır. Yaklaşık olarak 110 km civarındadır. Özel aracınız ile gidebilirsiniz. Eskişehirdeki diğer göllere göre burayı özel kılan fark, gölde bolca aynalı sazan bulunmasıdır. Aynalı sazan yanında gümüşte bulunmaktadır. Yem olarak gümüş balığı yada mısır kullanabilirsiniz.

Arslanbeyli Göleti

Eskişehirin seyitgazi ilçesine çok yakın olan bu gölette, 2000 ve 2014 yılları arasında çok güzel balık avlanılıyordu. Gölette genellikle aynalı sazan çıkmasıda ayrı bir mevzu tabi. Makaralı yada sallama gibi dip oltaları için verimsiz bir yer, ama normal şamandıralı oltalar için çok güzel bir yerdi. Cümlelerimin sonuna di ekliyorum çünkü o eski aslanbeyli göletinden eser kalmamış. O gölete israil sazanı nasıl gelmiş hala anlamış değilim. İsrail sazanının bulunduğu tüm göletlerde maalesef diğer balık türleri kalmıyor. Bunun sebebide, istilacı tür olan israil sazanı, diğer balıkların havyarlarını yiyerek besleniyor ve onların çoğalmasını engelliyor.

Olta zevkini alacaksanız gidin diyebilirim. Fakat kesinlikle yağmurlu havalarda gitmeyin mahvolursunuz. Yolu tarlaların arasından geçtiği ve toprak yol olduğu için, yağmurlu havalarda yumuşuyor ve aracınız çamura saplanabilir.

Boncuk yada mısır kullanırsanız ve zamanınız var ise 2-3 gece yatıya kalabilirseniz , aslanbeyli göletide eskişehirde balık tutulacak yerler arasındadır.

07.08.2017 av raporumuz

07.08.2017 perşembe akşamı yola çıktık. İlk durağımız aslanbeyli göleti yanında bulunan yukarı söğüt göleti idi. Burada zemin sıkıntılı, olta atacak çok yer var ama, oltaları yoplarken hep takılıyor. Balık varmı var, özellikle kimilerinin tatlı su kefali dediği kimilerininde kasna dediği balıktan bol miktarda. Sazan da var fakat tamamen şans işi. Biz sazan için gittik fakat duracağımız yerin dolu olduğunu görünce tüm heves ve neşemiz kaçtı desek yalan olmaz. Nasiptir dedik duracağımız yere yakın bir yer oltalarımızı attık. Arkadaşım diğer grubun yanına gitti, balık durumunu öğrendi. Onlareda tutamamışlar fakat onlardan önce orada bulunan arkadaşların tuttuklarını söylediler. Bu arada sabahlamıyacaklarını gece gideceklerini söylediklerinde az da olsa umutlandık.

Hava karardı ateşimizi yaktık çayımızı demledik ama hala ne bizde nede yan taraftaki arkadaşlarda ses soluk yoktu. Zaten o saatten sonrada balık gelmezdi umutlarımızı sabaha sakladık ( yan taraftakiler gece gideceği için oraya geçecektik) Sabah 5,30 civarlarında kalktık, oltaların kontrolünü yaptık herşey aynı şekilde duruyordu. Yan taraftaki arkadaşlarda o şekilde duruyordu ki sözde gece gideceklerdi.

Dedik burada bizim işimiz olmaz farklı bir gölete gidelim. Toparlandık çıktık yola. Seyitgazi ilçesinden soğuk nevalelerimizi aldık, yine şen şakrak yollara vurduk kendimizi. Vakit çoktu, akşama kadar dururuz şöyle yaparız böyle yaparız derken avlağa geldik. Geldiğimiz yer ikipınar göleti idi. Orada olta atacapğımız yer belliydi, söğüt ağacının yan tarafı. Zaten ordan başka bir yer daha vardı oraya 42 derece sıcakta olta atmak bizi mahvederdi.

Ama;

Sponsorlu Bağlantılar

Yine bir şok ve hayaller paris. Duracağımız yerde doluydu, moraller yerin dibine girmişti. O kadar yol geldik madem açık alabnna duralım dedik 2. olta atılacak yere durduk. Basri ve kardeşi fahri gölgelik yaptılar. Ben her zaman ki gibi oltalar ile ilgilendim. Fazla olta çıkarmadım çünkü toplaması ölüm geliyordu.

Oltaları attım yemlemeyi yaptım arkadaşlarımın yanına gölgeye oturdum. Mübarek ortalık yanıyordu gölge bile kar etmiyordu.

Derken;

Tam koyu bir muhabbetin içindeyken 6 metre kamışın suda gittiğini gördüm. O heyecanla ne yaptığımı bilmiyor, tüm uyku ve yorgunluğumuz bir anda gidivermişti. Balık sopayı götürüyor bizde makarılalr ile sopaya saçağı atmaya çalışırken, fahrinin oltaya kadar gitti ve sopa takıldı. Dışarıya çekmeyi başardığımız sopaya gelen balık 500 gr civarı bir balıktı :))

Okadar yol kat ettik o kadar masraf yaptık fakat ne acı ki eskişehirde balık tutulacak yer kalmamış 🙁

Facebook fan sayfamızı beğenerek yayınlanan diğer konularımızdan da anında haberdar olabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın

4 Yorumlar

  • Eskişehirde balık tutulacak yerler olarak bir çok yer öğrendik ve bilgi edindik. Tecrübelerinizi bizler ile paylaştığınız için çok teşekkürler. Fakat artık eskisi gibi eskişehirde balık tutulacak yer kalmadı sanırım. Bizler genellikle uşak tarafına gidiyoruz ama yakın zamanda oralarda biter…

  • Keskin’e sakın tek başınıza gitmeyin, bıçaklı gençler gelip saldırıyorlar, tenhada tehlike içinde kalabilirsiniz. Tedbirli olunuz.

    • Malesef keskin göletinide bitirmişler. Zemin acayip otlu. 2016 yılında madenin altı ve karşı tarafından çok güzel balıklar aldık. Bu sene 2-3 defa gittim hep boş döndüm.
      Bu arada orası genelde dolu oluyor öyle birşeye nasıl cesaret edebiliyorlar ki ?