Genel Tatil

Eskişehir’de gezilecek yerler

Eskişehir'de gezilecek yerler

Anadolu’nun ortasında bir Avrupa şehri Eskişehir. Bu şehri görmemek, gezmemek gerçekten büyük kayıptır. Bilecik, Bolu, Ankara, Konya, Afyon ve Kütahya ile sınır komşusudur. Özellikle hafta sonları çevre illerden oldukça yoğun ziyaretçi alan ilimiz. İklim olarak klasik karasal iklime sahiptir. Bu makalemizde Eskişehir’de gezilecek yerler konusu ele alarak bu güzel şehri gezmek isteyenlere ışık tutmak isteriz. Adalar, köprübaşı, doktorlar caddesi zaten şehrin merkezinde olup muhakkak göreceğiniz yerlerdir.

Eskişehir’de gezilecek yerler

eskişehir şelale park

Şelale Park

Şehri panaromik olarak izleyebileceğiniz konumda olan şelale park, ismini içinde bulunan yapay 1400 m2 lik şelalesinden almaktadır. Cafe ve restaurantlar bulunan parkta bolca yeşillik, yürüme alanları, yel değirmeni, Don Kişot ve Sanço Panço Heykelleri, çocuk oyun grupları, mini amfi tiyatro ile gece geç saatlere kadar sıcak günlerde ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Adres: Çankaya Mh. 26240 Eskişehir Türkiye (Maide Bolel Huzurevi yanı)

 

 

eskişehir sazova parkı

Sazova Parkı (Bilim, Sanat ve Kültür Parkı)

Eskişehir-Kütahya yolu üzerinde bulunan ve 400.000 m2 alan üzerine kurulu olan park sahip olduğu tasarım ve içinde bulundurduğu yapılar ile ülkemizin en özgün parkları arasında ilk sıralardadır. Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Yapay Gölet, Bilim ve Deney Merkezi, Sabancı Uzay Evi, Eti Su Altı Dünyası, amfi tiyatro, minyatür müzesi ve Hayvanat bahçesi ile büyük bir kompleks özelliği taşır. Her yaşan ziyaretçi için keyifli zaman geçirilecek bir alandır. İçerisinde bir çok cafe ve restaurant barındıran parkta hafta sonları ve Ramazan gecelerinde çok farklı etkinlikler belediye tarafından düzenlenir.

 

 

Eskişehir’de gezilecek yerler

Japon Bahçesi

Anadolu üniversitesi içinde yer alan bu bahçeyi gezerek Japon Bahçe kültürünü yakından görebilir ilkbahar aylarında Sakura (Japon Kirazı) ağaçlarından oluşan kiraz tepesinde ağaçların açtığı çiçeklerin renk güzelliği içinde dolaşabilirsiniz.

Adres: Yeşiltepe Mahallesi, 26210 Tepebaşı/Eskişehir
Çalışma saatleri:11:00–22:00

Sponsorlu Bağlantılar

 

eskişehir kent park

Kentpark

İçerisinde yapay bir gölet bulunan ve plaj ve yapay deniz sahip olana büyük ve enteresan bir parktır. şehirler arası otogarın karşısındadır. İçerisinde restaurantlar ve cafeler bulunan park büyük bir etkinlik alanı niteliğindedir.

 

 

eskişehir odun pazarı evleri

Odunpazarı Evleri

Eskişehir’in ilk yerleşim yeri olan Odunpazarı bölgesi kentin en özel turistik bölgesidir. Tarihi dokunun tamamen korunduğu bölgede Odunpazarı evleri restore edilmiş olup, müze, restaurant, cafe ve otel olarak kullanılmaktadır. Ve bu bölgede Kurşunlu Külliyesi mutlaka gezilmelidir. Eskişehir’de gezilecek yerler olarak tur şirketleri tarafından gezdirilen bölge olarak başta yer alır.

 

Eskişehir Osmanlı Evi Müzesi

Osmanlı Evi Eskişehir Odunpazarı Evleri bölgesindeki tarihi ve turistik bir mekandır. Evin tarihi önemi Atatürk‘ün Eskişehir ziyaretinde burada kalmış olmasıyla birlikte değer kazanmaktadır. İnşa edildiği tarihin biçim özelliklerine uygun olan yapı artık turizm amaçlı kullanılmaktadır. Bir bölümü restaurant haline getirilmiş olan yapı ayrıca ziyaret de edilebilir. Osmanlı Evi ismiyle hizmet veren çeşitli turizm merkezleri başka şehirlerde de bulunmasına rağmen Eskişehir’deki evin özgün biçimi ve tarihsel önemi gibi özellikleriyle ön plana çıktığı bilinir. Evi yaptıran kişi Yeşil Efendi adıyla da bilinen Halil İbrahim Sipahioğlu‘dur.O dönemin ilk milletvekillerindendir. Klasik Osmanlı mimarisidir.

Eskişehir’de ne yenir?

Sponsorlu Bağlantılar

eskişehir çibörek

Çibörek

Eskişehir denince akla çibörek gelir. Tatar geleneğine ait bu lezzet herkes tarafından sevilerek yenir. Yüksek ısıda yağda kızaran bu börek sadece kıyma ve soğandan oluşan iç ile hazırlanır. Kırım cibörek, papağan cibörek bu işi çok iyi yapar.

 

 

eskişehir balaban köfte

Balaban köfte

Minik minik doğranan pide parçalarının et suyu ile hazırlanıp üzerine yoğurt, salça sos ve tereyağının eklenmesinin ardından, ızgarada pişirilen balaban köftelerin eklenmesi ile hazırlanır balaban köfte gerçekten mükemmeldir. Tatarca da “çok” anlamına gelen balaban köfteyi muhakkak denemelisiniz.

 

 

 

eskişehir met helvası

Met helvası

Eskişehir’in bir diğer meşhur lezzeti met helvası; un, yağ, şeker, su ve limon karışımından hazırlanır 6 cm uzunlukta, 2-3 cm kalınlıkta yuvarlak olarak hazırlanır ve satılır. Vanilyalı ve kakaolu olarak 2 çeşitte bulabileceğiniz met helvasını şehrin birçok noktasında satılır. Hediyelik olarak da uygundur.

 

 

 

 

eskişehir karakedi bozacısı

Karakedi Bozası
Ayın yaklaşık 8 ayı açık olarak bulabilirsiniz. Üç şube olarak sıcak sular bölgesinde hizmet verir. Bütün marka bozalar bir yana Kara kedi bir yana. Bu bozayı yedikten sonra diğerlerini asla beğenmezsiniz.

Hamamlar
ve tabi ki hamamlara girmeden dönmeyin. Şehrin ortasında sıcak sular bölgesinde bir çok hamam hizmet vermektedir. Aile hamamı olarak da hizmet veren hamamlar mevcuttur.

Facebook fan sayfamızı takip ederek yayınlanacak olan diğer konularımızdan anında haberdar olabilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir göz atmayı unutmayınız…

Sponsorlu Bağlantılar

Yazar Hakkında

Zuhal

Yorum bırakın