Nasıl Yapılır ?

Fayans Araları Nasıl Temizlenir?


Fayans Araları Nasıl Temizlenir Çözüm ve Yöntemleri

Fayans Araları Nasıl Temizlenir? Evimizin ıslak zeminlerinde (mutfak, banyo, wc) tercih edilen fayans araları zamanla kir, toz ve rutubetten dolayı kararır. Üzerinden silmekle araları temizlenmeyen fayanslar kötü bir görüntüye sebep olur. Fayanslar döşenirken yapıştırılan ve ara açıklarını dolduran malzemenin adı derzdir. Hanımların temizlikte sıkça tercih ettikleri kimyasal temizleyiciler derze zarar verir ve  aşınmadan dolayı fayans altlarına su geçmesine ve büyük tadilatlara sebep olacak durumlara sebep olur.

Peki biz bu kötü sonuçlara neden olmadan nasıl derz aralarını temizlerim ?

Sponsorlu Bağlantılar
Fayans Araları Nasıl Temizlenir

Fayans Araları Nasıl Temizlenir

Malzemelerimiz;

  • Yedi bardak su
  • Yarım su bardağı karbonat
  • Bir fincan limon suyu
  • Yarım fincan elma sirkesi (üzüm sirkesi de olur)

Malzemelerimi derin bir kapta karıştıralım. Kullanılmayan bir diş fırçası ve ya temizlik fırçası ile bu karışımdan alıp fayans aralarını güzelce fırçalayalım. Bulaşık süngeri de aynı işi  görecektir. Sonrasında bulaşık deterjanı yada arap sabunu ile fayanslarımızı silip durulayalım. Bu kadar basit ve sağlıklı. Aynı işlemi lavabolarımızın temizliğinde de kullanabiliriz. Yarım limonun üstüne bir miktar karbonat döküp lavabolarınızı ovun sonuca inanamayacaksınız biz den söylemesi.

 

Yeni binalarda kireç ve harç kalıntılarını temizlemek hepimiz için can sıkıcı ve zahmetlidir. Bunun için de çözüm yine sirke, limon suyu ve karbonat mucizesidir. Kovanın içine 3m2 alan için 1 lt sirkeye, 1 u bardağı karbonat, yarım bardak limon suyu ve 3 tl su ile  temizleyicimizi hazırlayıp zemine döküp  yarım saat kadar bekletip temizlik fırçası ile güzelce ovup durulamak uygun bir çözüm olacaktır.

Sevgili hanımlar kimyasal maddeler bizim asla dostumuz yada yardımcımız değildir. Sağlıklı bir hayat için kimyasal temizleyicilerden uzak durmak sağlığımız ve çevre bilincimiz için çok önemlidir. Kimyasal tepkime sonucu ortaya çıkan zararlı gazların sağlığımızı ve yaşadığımız dünyanın ekolojisini bozduğunu, ozon tabakasına zarar veriyor ve küresel ısınmada pay sahibi bunu asla aklımızdan çıkarmayalım. Yapılan araştırmalara göre solunum yolu hastalıkları ve cilt kanserinde kimyasal temizleyicilerin payı yadsınamaz oranda büyüktür.

Hayatınızı kolaylaştıracak çözüm önerileri için facebook fan sayfamızdan bizi takip edin.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Sponsorlu Bağlantılar

Yazar Hakkında

Zuhal

Yorum bırakın