Genel

Halep’de neler oluyor


Halep’de neler oluyor

Haziran ayı sonundan bu güne  kadar yoğun bombardıman ve kuşatma altındaki Doğu Halep, rejimin ve destekçileri aralarında kadın ve çoğu çocuk olan sivillerin katledilmesini büyük bir üzüntü ile maalesef izliyoruz. Rejim Halep halkına insani yardım ve destek gelmesini engellemiştir.Bununla da beraber halk katledilmekte ve kentten ayrılmak isteyen sivil halk engellenmekte.

Sponsorlu Bağlantılar

Halep’ten tüm dünyaya sosyal medya aracılığı ile ulaşmayı başaran Bana Alabed bu sabahki son mesajı ile de durumun ciddiyetini ve vahamiyetini masum bir çocuğun gözünden iletip hepimizin vicdanını dağlamıştır.

Halep'de neler oluyor

Halep’de neler oluyor

“Adım Bana, yedi yaşındayım. Şu an Doğu Halep’ten dünyaya canlı konuşuyorum. Bu benim ölüm veya yaşam arasındaki son anım.”

Sponsorlu Bağlantılar

 

İnsanlık adına utanç duymaktan bıktığımız bütün sahneleri son 5 yılda Dünya genelinde yaşıyoruz. Kimine bir el bile uzatamamanın verdiği azap umarız ki buna sebep olanların boynuna dolanacak bir azap olacaktır.

Halep’de neler oluyor

Halep’te muhaliflerle rejim arasında ateşkes sağlandı

Anadolu ajansının son dakika haberi olarak bildirdiğine göre Halep de muhalifler ile rejim arasında ateşkes sağlandı.

Halep’te daracık alanda sıkışan muhalifler ile rejim arasında ateşkes sağlandı. Haber ilk önce Suriyeli muhalifler tarafından duyuruldu, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) sözcüsü Usame Ebu Zeyd Şam rejimi ile anlaştıklarını bildirdi. Hemen ardından Rusya’nın BM temsilcisi Vitaly Çurkin de Reuters haber ajansına ateşkesi doğruladı. Türkiye’de NTV televizyonu, ateşkeste Türkiye ve Rusya’nın arabuluculuk görevi üstlendiğini yayınladı.

Sivillerin bölgeden boşaltılması için otobüsler bölgeye sevk edildi. Hasta, yaralı, çocuk ve kadınlara öncelik verilecek. Halep’in doğusundan çıkacak olan siviller ilk etapta, muhaliflerin  kontrolündeki İdlib’e nakledilecek. Sivillerin bundan sonraki rotası henüz belli değil. Nihai planının, Türk ve Rus yetkililerin yarın yapacağı görüşmelerin  ardından netleşeceği bildirildi. Muhalif güçleri bölgeden yanlarına hafif silahlarını alarak  ayrılabilecek. Kuşatma bölgesindeki Anadolu Ajansı  muhabirinin  bildirdiğine göre, ateşkesin  sağlandığı akşam saatlerinden bu yana rejim güçlerinin saldırıları durdurduğu.

Yazımıza Ahmed Arifin içe işleyen satırları ile son verelim

Nerede bir can ölse, oralı olur yüreğim. 
Olmalı zaten. 
Olmazsa insan olmaz yüreğim.

Umarız ki tüm Dünya’da ki acılar, mazlumların çilesi son bulur ve çocuklar acıdan, savaştan, ölümden hiç haberdar olmadan büyüler….

Sponsorlu Bağlantılar

Daha fazlası için Facebook fan sayfamızı takip edin….

Sponsorlu Bağlantılar

Yazar Hakkında

Zuhal

Yorum bırakın