Genel

Hangi Ayda Hangi Balık Yenir


Hangi Ayda Hangi Balık Yenir

Balıkların aylara göre avlanmaları hem neslin devamı için hem de lezzet ve fayda açısından önemlidir.  Kişi başına balık tüketiminin son derece az olduğu ülkemizde balık türlerini de çok fazla tanımıyoruz. Bir çok kişi balık seçmek konusunda bilgisizdir. Bu sebeple tüketmekten uzak durduğumuz bu son derece değerli besin maddesi, her yaştan kişinin sağlıklı yaşaması için mucizevi ögeler içerir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hangi ayda hangi balık tüketilmeli ve nasıl pişirilmeli.

Hangi Ayda Hangi Balık Yenir

Hangi Ayda Hangi Balık Yenir

Ocak:
Lüfer, palamut, kefal, hamsi son derece yağlıdır; çinekop, kofana, mezgit, berlam, minakop, dere pisisi, tekir, kırlangıç çoktur; mercan, sinarit az miktarda olsa çıkar. Çipura lezzetini korur. Midye sezonu açılmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Şubat:
Çinekop, kofana, mezgit, berlam, minakop, dere pisisi, tekir, kırlangıç çoktur; mercan, sinarit az da miktarda çıkar. Mayıs sonuna kadar sürecek kalkan sezonu başlar. Tekir’ in sezonu devam eder. Gümüş, kefal, dere pisisi, minakop, midyenin en lezzetli dönemidir. Lüfer, palamut yağını kaybeder. Hamsinin sezonu sonlanmıştır. Çipura halen devam eder.

Mart:
Kefal, levrek ve kalkan en müthiş dönemlerindedir. Gümüş çoğalır lezzetlidir. Lüfer, palamut yağını yitirmiştir, tava ve pilaki yapmaya uygundur. Kofananın halen ızgarası yapılabilir.

Nisan:
Mercan, levrek, kırlangıç çoğalır. Gümüş, mezgit, kefal, tekir, barbunya lezizdir. Eşkina sezonu başlar, çok lezzetlidir. Midye bu ay sonuna kadar lezzetini muhafaza eder.

Mayıs:
Levrek, barbunya, tekir, kırlangıç, iskorpit lezzetlidir. Istakoz, pavurya, karides de oldukaça lezzetlidir. Palamut, hamsi, torik, istavrit artık yavandır.

Haziran:
Taş ve dip balıkları yumurta döktüğünden hem dağınık hem de lezzetsizdir. Meran, levrek, sinarit, barbun, tekir, eşkina çok olmasa da vardır. Istakoz, pavurya lezzetlidir.

Temmuz:
Kolyoz ve sardalya başlamıştır; izmarit, istavrit tavada lezzetlidir. Tekir, barbun lezzetlidir. En verimsiz aylardan biridir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ağustos:
Lüfer ve çingene palamudu ayın son yarısında başlar. Sardalya oldukça lezzetlidir, kırlangıç hala çıkar. Kolyoz, izmarit lezzelenmeye başlamıştır. İstavrit tavaya gelir durumdadır.

Eylül:
Palamut artar hemde irileşir; lüfer artarak devam eder çok lezzizdir. Kolyoz, izmarit, istavrit lezzetlidir. Kırlangıç çoktur. Kılıç güzeldir.

Ekim:
Lüfer, palamut, istavrit lezzetlenir. Tekir, barbun, izmarit, sardalya, levrek, mercan, torik, sinarit, eşkina çok ve lezzetlidir.

Kasım:
Tüm balıklar özellikle geçici olarak Karadenize çıkanlar çok ve lezzetlidir. Torik çoğalmıştır. Hamsi ve pisi de çok lezzizdir.

Aralık:
Lüfer, kofana, palamut, torik, istavrit, izmarit, hamsi çoktur. Taş ve dip balıkları en lezzetli dönemindedir.

Hangi Ayda Hangi Balık Yenir

Haftada iki kez balık tüketimine ve mevsim balıklarını tüketmeye özen gösterin.

Daha fazlası için Facebook Fan sayfamızı takip edin…

Sponsorlu Bağlantılar

Yazar Hakkında

Zuhal

Yorum bırakın