Sağlık

Hastane Enfeksiyonu Nedir


Hastane Enfeksiyonu Nedir

Hastane enfeksiyonları, ihmal edilmemesi gereken ciddi bir sorunlardır. Bu enfeksiyonların, kişinin hastaneye yattıktan 48-72 saat arası veya hastanın taburcu olmasından itibaren 10 gün içerisinde ortaya çıkan enfeksiyonlardır.

Sponsorlu Bağlantılar
Hastane Enfeksiyonu Nedir

Hastane Enfeksiyonu Nedir

Bu enfeksiyonlar bakterilere, mantarlara, parazitlere ve virüslere bağlı gelişebilir. Hastane enfeksiyonları en sık ameliyat yerinin enfekte olması, idrar yolu enfeksiyonu, zatürre ve kan dolaşımı enfeksiyonu olarak ortaya çıkar ve vücudun her bölgesinde oluşabilir.

Hastanın ateşinin yükselmesi, ameliyat bölgesinde akıntı, kanında anormal bulguların tespit edilmesi, solunum yolu muayenesi ve fiziki muayenede bazı farklılıkların belirlenmesi gibi durumlar hastane enfeksiyonunun göstergesidir. Yoğun bakım üniteleri ve yeni doğan servisleri hastane enfeksiyonları açısından en korunmasız grupların olduğu birimler olarak karşımıza çıkar.

Sponsorlu Bağlantılar

Bağışıklık sistemlerinin çok savunmasız olması sebebiyle özellikle, 65 yaş ve üzeri, yeni doğanların, şeker, kalp hastaları, romatizmal hastalıkları olanların ve onkoloji hastaları ile ağır ameliyat geçirenlerin, hastane enfeksiyonlarına daha açık olduğunu biliyoruz.

Diğer enfeksiyonlara nazaran ölüm oranının ve tedavi maliyetlerinin daha yüksek olduğu hastane enfeksiyonlarında oluşan mikroorganizmalar diğer mikroplardan daha dirençlidir. Yoğun bakım ünitelerinde bu enfeksiyonun görülmesi ile ölüm oranının %70’lere ulaşabileceği korkunç bir tablo.

Hastane enfeksiyonlarının %5’i salgın şeklinde seyredebilir ve bu sadece Türkiye’nin değil bütün dünyanın sorunudur. Hastane enfeksiyonlarından sorumlu olan tek başına hastane steril koşulları hastane görevlileri değildir. Refakatçıların da hastane kurallarına uymaları önemlidir. Çünkü hastane enfeksiyonları en sık elle bulaşır.

Sponsorlu Bağlantılar

Hastane Enfeksiyonu Nedir

Alınaması Gereken Önlemler

Hastanın yakın çevresindeki  soluduğu havanın temiz olması bol bol havalandırması önemlidir.

Kullanılan aletlerin dezenfektasyonuyla ilgili protokollere uyulması hayati önem taşır.  Yoğun bakım birimleri, ameliyathane hastane enfeksiyonlarının en çok görüldüğü birimlerin kökten dezenfekte edilmesi gerekir.

Hastalarda antibiyotiğe dirençli bakteri oranının belirlenmesi ve bu bakterilerin başka hastalara bulaşmasının önlenmesi elzemdir. Hastanelerde gereksiz antibiyotik kullanımı bu antibiyotiklere karşı dirençli bakterilerin oluşmasının en önemli sebebi olduğunun bilinmesi gerekir.

El temizliği gibi çok basit ve temel genel temizlik kurallarına muhakkak uyulması. Hasta bakımının gerekli personellerce yapılması ve refakatçilerin hsta ile yakın temasından uzak durulması başlıca önlemler olabilir.

 

Daha fazlası için Facebook Fan sayfamızı takip edin…

Sponsorlu Bağlantılar

Yazar Hakkında

Zuhal

Yorum bırakın