Nasıl Yapılır ?

iftar duası nasıl yapılır?


İslam dininin beş farzından birisi olan oruç ibadetinin yerine getirildiği on bir ayın sultanı Ramazan ayını idrak etmekteyiz. Oruçların açıldığı ve kabul olmasının dilendiği iftar vaktinde nasıl dua etmemiz gerektiğini biliyor muyuz?  Oruç müslüman, akıl bali olan ve ergenliğe ulaşmış her kişiye farzdır. iftar duası nasıl yapılır? İftar vakti okunması gereken dualar nelerdir? Peygamber efendimiz nasıl dua ederdi?

Oruçlu kişinin iftar saatine en yakın olan zaman diliminde huşu içinde dua etmesi en makbul olanıdır. Bunun ile ilgili hadis-i şerifler şu şekildedir;

Sponsorlu Bağlantılar

Oruçlunun iftar vaktinde geri çevrilmeyen bir duası vardır. [İbni Mace]

Oruçlunun duası reddedilmez. [Tirmizî]

Oruçlun iftar vakti yaptığı duayı Allahü teâlâ geri çevirmez. [Beyhekî]

Peygamber efendimiz, şöyle de dua ederdi:
(Allahümme leke sumtü ve bike âmentü ve aleyke tevekkeltü ve alâ rızkıke eftartü, fe tekabbel minnâ. İnneke entes-semiül âlim.)

Anlamı: “Yâ Rabbî, rızan için oruç tuttum. Sana iman ettim, sana güvenip dayandım. Rızkınla iftar ettim, ibadetimi kabul et! Elbette sen, her şeyi işiten ve bilensin.” (Ebu Davud)

Peygamber efendimiz, bir toplulukta iftar edince de, şöyle dua ederdi: (Sofranızda oruçlular iftar etsin, yemeğinizi takva sahipleri yesin ve melekler sizin için istiğfar etsin!) [İ. Ahmed]

iftar duası nasıl yapılır

iftar duası nasıl yapılır?

Besmele çekilip, (Allahümme yâ vâsi’al-mağfireh iğfirlî ve li-vâlideyye ve li-üstâziyye ve lil-müminîne vel müminât yevme yekûmülhisâb) denmelidir.

Anlamı şöyledir: Ey mağfireti çok geniş olan Allah’ım! Kıyamet günü hesaba çekilirken, beni, ana babamı, hocamı, erkek ve kadın bütün müminleri affet!

Bir kaç lokma yedikten veya içtikten sonra  (Zehebezzama’ vebtelletil urûk ve sebe-tel-ecr inşâallahü teâlâ) denmeli ve yemeğe başlanmalıdır.

Anlamı: (Açlık, susuzluk bitti. İnşallah sevabına da kavuştuk.) [İbni Mace]

Sponsorlu Bağlantılar

Sahura kalkmadan oruç tutulur mu?

Yaz aylarına denk gelen Ramazan ayında iftar ve sahurun birbirine yakın olması münasebeti ile bir çok kişi acaba sahura kalkmadan oruca niyetlensem olur mu diye sormakta. Diyanetin yaptığı açıklama ışığında sahura kalkmamak günah değildir, ancak sahura kalkmak çok büyük sevaptır. Bu konu ile ilgili bir kaç hadis gösterecek olursak;

“Sahur yemeği mübarektir.”

“Sahurun tamamı berekettir.”

Sponsorlu Bağlantılar

“Bir yudum su için de olsa sahura kalkın!”

“Allahü teâlâ ve melekleri, sahura kalkanlara salât ve selam ederler.”

Makalelerimizden haberdar olmak için facebook fan sayfamızı takip etmeyi unutmayınız.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Yazar Hakkında

Zuhal

Yorum bırakın