Nasıl Yapılır ?

Menekşe Bakımı


Menekşe Bakımı

Evde yetiştirdiğimiz menekşeler Afrika Menekşesi olarak adlandırılır. Menekşeler tüm naifliği ve güzelliği ile gösterişsiz ama dindin bir güzellik saçan çiçeklerdir. Evde bakımı oldukça kolay olan çiçeklerin yetişmesi için aşağıdaki unsurlara dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar
Menekşe Bakımı

Menekşe Bakımı

Saksı seçimi

Sponsorlu Bağlantılar

Orta boy çok geniş olmayan saksılar tercih edilmelidir. Saksınız ne kadar geniş olursa yaprakları o kadar büyüme eğilimi gösterecektir. Drenaj deliği olan saksılar tercih etmelisiniz.

Toprak seçimi

Hava alan geçirgen torflu toprak seçmelisiniz. Saksınızın tabanına az bir miktar ince kum koymanız su tutumu için iyi olacaktır.

Menekşeler aydınlık, yarı aydınlık ortamları sever. Direkt ışık gören yerde menekşelerinizi yetiştiremezsiniz. Sulama için torağı eliniz ile kontrol edin ve kuru ile yaprakların altlarından yaprakları ıslatmadan sulayın. Tabağına inecek su bir kaç gün idare edecektir. Besin takviyesi vermek isterseniz ayda bir kez uygun oranda verebilirisiniz. Sabahları ve aynı saatlerde sulamaya özen gösterin.

Sponsorlu Bağlantılar

Menekşe Budama

Menekşeniz toprağının zamanla tuzlanması ve yoğunlaşması nedeni ile yılda bir kez mayıs yada ekim ayında toprak değişimi yapmak ile birlikte budama yapmalısınız. Bunun için sararmış, rengi değişmiş ve sağlıksız  yapraklar toplanmalı ve menekşenin besinine ortak olması engellemelisiniz.  Altta kalan kurumuş yaprakların toplanması hava dolaşımını arttırarak bitkinin hastalanma riskini azaltır.

Menekşe Ayırma

Menekşeniz sağlıklı bir şekilde büyürken kök kısmından yavru çıkarabilir. Toprak değişim zamanı yavruyu nazikçe ayırıp ayrı bir saksıya almalısınız.

Menekşe Bakımı ve Aşılama

Menekşeler yapraklarından çoğalan bitkilerdir. Bir dal yaprağı bir çay bardağında köklendirip ekebileceğiniz gibi toprağa direkt de ekim yapabilirisiniz tercih sizin. Önemli olan nokta toprağı çok bastırmadan dikmeli ve çürümeye neden olmadan az sulama yapmalısınız.

Farklı Renkte Menekşe Yapmak için iki farklı menekşe yaprağını bir bıçak yardımı ile çentikler yaparak çaprazlama iki yaprağı birbirine denk getirip direkt toprağa ekerseniz yeni menekşeniz iki yaprağın renklerinin karışımında ebruli bir menekşe olacaktır. Bu yöntem çok bilinmeyen ama en garantili olan yöntemdir.

Hatta çoğu zaman pembe açan çiçeğiniz zamanla kendiliğinden renk değiştirebiliyor. Diğer renklerle arasında olan tozlaşma sebebi ile bunu yaşayabilirsiniz.

Daha fazlası için Facebook Fan sayfamızı takip edin…

Sponsorlu Bağlantılar

Yazar Hakkında

Zuhal

Yorum bırakın