Nasıl Yapılır ?

Orkide Bakımı


Orkide Bakımı

Anavatanı Uzakdoğu olan orkide, yaklaşık 750 tür ve 20 bin çeşidiyle geniş bir aileye sahip. Pembe, mor, fuşya, beyaz, mavi, çilli bir çok çeşidi ile bulundukları ortamı şenlendiren egzotik görünümlü, narin çiçeklerdir. Özel günlerde en çok tercih edilen çiçekler arsındadırdılar. Çok uzun ömürlü olan Orkideler yılın 8 ayına yakını çiçek verirler tabi bunun için gerekli bakım ortamının sağlanmış olması şartı ile…

Sponsorlu Bağlantılar

Orkide Bakımı çok zahmetli değildir aslında. Uygun şartlardan bahsedelim,

Sponsorlu Bağlantılar

Orkideler doğrudan ışık almayan ama aydınlık ortamları severler, yaprakları, ışık alımının yeterli olup olmadığını en iyi gösteren unsurdur. Eğer bitkinizin yaprakları koyu yeşilse ve yapraklar yumuşaksa, bu durum bitkinin az ışık aldığını; sarımtırak yeşil ve hatta kızarmaya dönük yapraklar ışığın fazla olduğunu gösterir. Eğer orkidenizin yaprakları canlı ve açık tonlarda bir yeşil ise bu durum bitkinizin doğru ve yeterli ışık aldığını gösterir

Sıcaklık 17 ila 25 derece olan mekanlarda uzunca yıllar yaşarlar,

Yaz aylarında 3 günde 1, kış aylarında haftada 1 kez sulamanız yeterlidir. Bitkinizi sabah saatlerinde sulamaya özen gösterin.

Orkide Bakımı

Orkide Bakımı

Peki sulama nasıl yapılmalı?

Orkidenizi bir içi su dolu dinlenmiş ve soğuk olmayan bir suya oturtup 1 saat kadar suda bekletmeniz uygun olacaktır. Orkidelerin saksıları şeffaf olmalı ve saksının altındaki tabakta su olmamalıdır.

Orkide için besin takviyesi gerekir mi?

Çiçekçilerde ve ya büyük marketlerde bulabileceğiniz orkide besin maddesini uygun talimatlara göre vermeniz fayda sağlar. Gübre çiçekliyken 2 haftada bir, dinlenirken ayda bir verilebilir.

Orkide budaması nasıl yapılır?

Orkidenizin çiçekleri bittikten sonra alt boğumdan itibaren 3. boğumun bir parmak üstünden budamalısınız.

Orkidenin Çoğaltılması

Orkide Bakımı Orkidenin çoğaltılması bitkinin köklerinden ayırma yöntemiyle olabilir.Bitkinin kökünden çıkarak üst kısımlara uzanan ince kısımlar bitkiye benzeyen yeni bitkiler oluşturur. Bu yeni bitkileri alıp başka saksılara dikerek yeni orkideler oluşturabiliriz.

Orikdelerinizi sık sık havalandırmanız kök ve yarka sağlığı için önemli diğer bir husustur. Çürümeye sebep olacak etkileri ortadan kaldırmak için bu şarttır. Saksı değişimi genellikle baharın başlangıcında yapmak doğru olacaktır. Orkidelerin sevmediği basık mekanlarda bitkinin bulunmamasına dikkat etmelisinizdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha fazlası için Facebook Fan Sayfamızı takip edin…

 

Sponsorlu Bağlantılar

Yazar Hakkında

Zuhal

Yorum bırakın