Genel

Orucu bozan ve kazayı gerektiren durumlar nelerdir?


Orucu bozan ve kazayı gerektiren durumlar nelerdir? Seyahat,sağlık sorunları, ileri derecede yaşlılık gibi geçerli bir mazerete dayalı olarak bozulan orucun, sadece kaza edilmesi gerekmektedir. Ayrıca, kasıt olmaksızın yani unutularak yemek-içmek; beslenme amacı ve anlamı taşımayan, yenilip içilmesi mutat olmayan şeylerin tüketilmesi ise orucu bozmakta ve durum kazayı gerektirmektedir.

Ramazan ayında bir mazeret olmaksızın tutulmayan oruçlar, günü gününe kaza edilebilir. Ancak mazeretsiz olarak Ramazan ayında orucunu tutmamak günah olup ayrıca bundan dolayı tövbe istiğfarda bulunmak gereklidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Oruç Kefareti Nedir? Oruç Kefareti Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Oruç kefareti, Ramazan orucunun, mazeretsiz bir şekilde bozulması sebebi ile bir ceza olarak, Ramazan dışında iki kameri ay veya altmış gün oruç tutmaktır. Geçerli bir mazeret olmaksızın yemek içmek ya da cinsel münasebette bulunmak orucu bozar. Bu şekilde bozulan orucun kaza edilmesi gerekmektedir. Eğer bu şekilde bozulan oruç Ramazan ayında tutulan oruçsa kefaret orucu tutmayı gerektirir. Kefaret orucu tutamayan kişi ise bunun yerine 60 fakiri bir gün veya bir fakiri 60 gün boyunca doyurmalıdır.

Kefaret orucu sırasında regl olan kadınlar oruca ara vermelidir. Fakat regl dönemi biter bitmez, kefaret orucuna kaldığı yerden devam ederek 60 günü tamamlamalıdırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Şafii mezhebine göre mazeretsiz bir şekilde Ramazan orucunun yeme – içme ile bozulması durumunda kefaret orucu değil, sadece kaza orucu tutmak gerekmektedir.

Orucu bozan ve kazayı gerektiren durumlar nelerdir?

Diş fırçalamak orucu bozar mı?

Hayır, diş fırçalamakla oruç bozulmaz. Fakat, diş fırçalarken macununun veya suyun boğaza kaçması halinde oruç bozulabilir ve kazasını tutmak gerekmektedir. Orucun bozulma ihtimali düşünülerek, dişlerin imsak tan önce ve iftardan sonra fırçalanması daha uygun olacaktır.

Orucu bozan ve kazayı gerektiren durumlar nelerdir

Kusmak orucu bozar mı?

Hastalık sebebi ile istem dışı kusmakla oruç bozulmaz. Ancak kişinin kendi isteği ve müdahalesiyle meydana gelmekte ise ve “ağız dolusu” olması halinde, oruç bozulur.

Astım hastalarında oksijen spreyi orucu bozar mı?

Astım bir sağlık sorunudur. Astımlı hastaların, rahat nefes almalarını sağlamak amacıyla ağza püskürtülen oksijenli ilaç bu nedenle orucu bozmaz.

Göz damlası kullanmak orucu bozar mı?

Göz doktorlarından alınan görüş ve bilgilere göre, göze damlatılan ilaç miktar olarak çok azdır. Bu nedenle göz damlasının yok denilebilecek kadar çok az bir kısmının, sindirim kanalına ulaşma ihtimali vardır. Buna göre de varılan sonuç; göz damlası orucu bozmaz.

Burun damlası kullanmak orucu bozar mı?

Tedavi amacıyla burnumuza damlatılan ilacın bir damlası, yaklaşık 0,06 cm ‘tür. Bunun bir kısmı da buruna damlatıldığı sırada emilmekte olup, çok az bir kısmı ise mideye ulaşmaktadır. Bu da, dini açıdan abdestte ağza su vermede olduğu gibi değerlendirildiğinden orucu bozmaz.

Dilaltı hapı orucu bozar mı?

Birçok kalp rahatsızlığında dil altına konulan ilaçlar, doğrudan ağız dokusu tarafından emilip kana karışarak kalp krizini önlemekte ve hayat kurtarmaktadır. Söz konusu ilaçlar, ağız içinde emilip yok olduğundan mideye ulaşan bir şey yoktur. Bu nedenle dilaltı hapı orucu bozmaz.

Kulak damlası veya kulak yıkatmak orucu bozar mı?

Kulak ile boğaz arasında da bir kanal bulunmaktadır. Ancak kulak zarı bu kanalı tıkadığından, su veya ilaç boğaza ulaşmaz. Bu nedenle kulağa damlatılan ilaç ya da kulağın yıkattırılması sonucunda oruç bozulmaz. Ancak kulak zarının delik olması durumunda, kulak yıkattırılırken suyun mideye ulaşması mümkün olabilir. Bu durumda orucu bozacak kadar suyun mideye ulaşması halinde oruç bozulur.

Fitil kullanmak orucu bozar mı?

Makat yolu ile tedavi amaçlı kullanılan tüm fitiller, her ne kadar sindirim sistemine dahil olmakta ise de, sindirimin ince bağırsaklarda tamamlandığı, fitiller de gıda verme özelliği bulunmadığı için orucu bozmamaktadır. Aynı şekilde kadınların da tedavi amaçlı kullandıkları fitiller de orucu bozmazlar.

Serum, iğne yaptırmak ve kan vermek orucu bozar mı ?

İğnenin orucu bozup bozmayacağı, kullanılış amacına göre değerlendirilir. Ağrıyı dindirmek, tedavi etmek, vücudun direncini artırmak, gıda vermek gibi amaçlarla enjeksiyon yapılmaktadır. Gıda ve keyif verici olmayan enjeksiyonlar, yemek ve içmek anlamına gelmediklerinden orucu bozmazlar. Ancak gıda ya da keyif verici enjeksiyonlar orucu elbette bozar. Hastaya serum veya kan verilmesi de, aynı şekilde orucu bozar.

Sponsorlu Bağlantılar

 “Orucu bozan ve kazayı gerektiren durumlar nelerdir” konulu makalemizin sonuna geldik. Lütfen merak ettiklerinizi yorumlar bölümünde sormaktan çekinmeyiniz. Elimizden geldiğince cevaplamaya çalışarak bilgilendirme yapacağız.

Eğer makalemizi faydalı bulup beğendiyseniz;  Sosyal medya hesaplarınızda konumuzu paylaşarak daha çok kişinin bu bilgilerden faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Hayırlı Ramazanlar dileriz.

Sponsorlu Bağlantılar

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın