Genel Sağlık

Palmiye Yağı (Palm Oil) Gerçekten Zararlı mı?


Son zamanların en çok konuşulan tartışılan konusu olan palmiye yağı (palm oil) gerçekten zararlı mı? Öncelikle palmiye yağının ne olduğuna bakalım. Palmiye yağı palm ağacı meyvesinden ve çekirdeğinden üretilen bitkisel bir yağdır.

1970 lerin başından beri Endonezya ve Malezya da yemeklik yağ için üretimine başlanan daha sonra iklimin uygun olduğu Asya ülkelerinde de üretilen bir bitkidir. Üreticilerin maliyet açısından uygun fiyata bulma imkanları olduğundan dolayı da paketli ürünlerin hemen hemen hepsinde kullanılan bir yağdır. Dünya’nın yağ ihtiyacının %33 ünü karşılar durumdadır.

Sponsorlu Bağlantılar
Palmiye Yağı (Palm Oil) Gerçekten Zararlı mı?

Palmiye Yağı (Palm Oil) Gerçekten Zararlı mı?

Palmiye yağı trans yağ içerir mi?

Artık hepimizin bildiği gibi trans yağlar kansorejendir ve asla tüketilmemesi gerekir. Palmiye yağı doymuş ve doymamış yağ asitlerinden oluşur yapısında trans yağ barındırmaz ancak ısıl işlemi gereğinden fazla görmesi durumunda diğer yağlar gibi trans yağa dönüşür.

Palmiye yağı oda sıcaklığında yarı akışkan bir yağdır. 80 dereceye kadar ısıtıldığında herhangi bir sorun teşkil etmez. Ambalajlı ürünler bisküvi, çikolata, makyaj malzemeleri gibi endüstriyel gıdalarda bu ısıl işlem 200 dereceye kadar çıkartıldığından kansorejen maddeler açığa çıkar diyebiliriz. Daha önceleri paketlerde palm yağı ibaresi bulunmadan bitkisel yağ olarak belirtiliyordu. Dünya Sağlık Örgütünün denetlemeleri sonrasında zorunlu kılındı ve Palm ibaresi konulmak zorunda kaldı. Zaten bu tartışmaların odak noktasında olan Ferro markası da ürünlerinde 50 yıldır palm yağı kullandığını açıkladı.

Sponsorlu Bağlantılar

Palmiye Yağı (Palm Oil) Gerçekten Zararlı mı?

EFSA’nın (Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu) raporuna göre; işlem görmemiş Palm yağının sağlık riski bulunmuyor fakat bu yağın sıcaklığının sürülebilir çikolata haline gelirken yukarıda belirttiğimiz gibi 200 derecenin üzerine çıkıyor olması nedeniyle kanserojen madde ortaya çıkıyor.

Paketli ürünlerden başka yemeklik ve kızartma yağı olarak düşük fiyatta olmasından dolayı çokça tercih edilen bu yağ yüksek ısılarda kansorejendir. Bu yağı işlem görmeden yarı katı olarak tüketme imkanınız var ise zararsızdır. Ama işlenmiş gıdalarda, paketli ürünlerde ve pal yağı ile pişen ve kızartılan gıdalarda bu yağ kanserojendir.

EFSA ve Tarım Bakanlığı bu konu ile ilgili ay sonunda resmi bir rapor yayınlayacak. Ama görünen o ki paketli gıdalarda palm yağı tehlike saçıyor. Bu sebeple uzak durmamız önemlidir. Bundan sonraki günlerde bu ürünlerin toplatılıp toplatılamayacağını göreceğiz, ancak biz birey olarak kendi sağlığımız ve aile bireylerimizin sağlığını korumak adına bu yağı içeren ürünlerden uzak durup kendimizi ve sevdiklerimizi koruyalım.

Sağlıkla kalın….

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer konuda makalelerimiz için Sağlık Kategorimizi İnceleyebilirsiniz

Sponsorlu Bağlantılar

Yazar Hakkında

Zuhal

Yorum bırakın