Sağlık

Safra Kesesi Ameliyatı


Safra Kesesi Ameliyatı

Safra kesesi nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Karın bölgesinin sağ üst tarafında bulunan, karaciğerin altındaki armut şeklinde bir organdır. Görevi karaciğerin ürettiği safrayı biriktirir, konsantre hale getirir ve safra yolları kanalı ile bağırsağa iletimini sağlar. Safra, bağırsakta bulunan yağların parçalanması ve emilimi için oldukça önem arz eder. İçerisinde bulunan kolesterol ya da pigmentlerin tortu oluşturarak, zamanla taş oluşturması organın işlevini tam yerine getirememesine neden olur. Farklı büyüklüklerde oluşabilen bu taşlar, çoğunlukla kolesterol taşlarıdır.Röntgende görünmeyen bu taşlar ultarason görüntülenmesi ile teşhis edilebilir. Bazen hastaya ağrı vermeyebilir. Ancak genelinde mide bölgesinde şiddetli ağrılar, sırt ağrıları ve hazımsızlık ortak şikayetler olarak karşımıza çıkar.

Safra kesesi taşları kimlerde görülür?

  • 20-60 yaş aralığındaki kadınlar hormonal değişiklikler nedeni ile  erkeklere göre 3 kat daha fazla risk grubundadır.
  • Obezite taş oluşum riskini arttırır.
  • Beslenme bozuklukları
    Safra Kesesi Ameliyatı

    Safra Kesesi Ameliyatı

Safra kesesi rahatsızlıklarında görülen semptomlar

Ağrı: Karnın üst bölgesinde oluşan, çoğu zaman mide ağrısı ile karıştırılabilen ağrılardır  sırta ve omuza yayılabilen ağrı, bulantı, kusma eşliğinde yaşanabilir. Genellikle öğünlerin ardından, safra kesesinin kasılması ile yaşanır. Kasılma sırasında taşın organın boynuna doğru kayması ve sıkışması sonucunda yaşanan ağrı birkaç saat kadar geçmeyebilir. Küçük taşların safra yollarına kaçma büyük risk oluşturur. Bununla birlikte idrarın renginde koyulaşma, gaitada renk değişimi yaşanabilir. Taşın yanında iltihap da oluştuysa, ateşlenme, titreme belirtileri de görülebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sarılık: Safra kanalına inen taşlar, safranın akışını engellediği için tende ve göz aklarında sararmalara sarılığa neden olur. Tıkanma sonucu safradaki biluribin kana karışır ve kana karışan bilirubin sarılığa neden olur.

Pankreatit: Taşların safra kanalından sonra pankreas kanalını tıkamasıyla oluşan bu rahatsızlık çok ciddidir. Tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanır.

Safra kesesi hastalıklarının tedavisi var mıdır? 

Safra kesesinde taş oluşumu olan hastalar yakından izlenerek, rahatsızlıkları belirlenir. Şikayetler hastanın hayatını olumsuz etkiliyorsa laparoskopik kolesistektomi uygulanarak safra kesesi alınır. Bu yöntemde genelde karına 3 delik açılır ve deliğin birisinden hastanın karın boşluğu 4lt gz ile şişirilir ki doktora çalışabileceği ortam yaratılsın.Sonrasında diğer deliklere sokulan aletin aparatları ile doktor safra kanalının bağırsak bağlantısını bir gaz ile kesip klips ile kapattıktan sonra safra kesesini alır. Günümüzde laparoskopik tedaviler hasta açısından hem komplikasyonsuz bir ameliyat sağlar hemde konforludur. Hasta 6/12 saat içinde beslenmeye başlayabilir. Diren duruma göre 24/48 saat sonra alınır. 1 hafta dikiş yerlerine pansuman ve gerekli antibiyotik tedavisi uygulanır. 24-48 saatte evine gidebilen hasta yakınlamalarından kurtulur. Bu yöntemin uygun bulunmaması durumunda, açık ameliyat yapılarak hasta tedavi edilir.

Safra Kesesi Ameliyatı

Sponsorlu Bağlantılar

Daha fazlası için Facebook Fan sayfamızı takip edin

Sponsorlu Bağlantılar

Yazar Hakkında

Zuhal

Yorum bırakın